alt
NV Преміум
4 карточки

Пояснюємо простою мовою, що таке ВВП-варранти і скільки Україна заплатить за економічне зростання — картки

20 лютого 2020, 20:24

Багато хто думає, що Україні доведеться занадто багато заплатити за прискорення економічного зростання. Чи так це?

За підсумками 2019 року зростання ВВП України перевищило позначку в 3%, а це значить, що вже в 2021 році країні необхідно буде зробити першу виплату за ВВП-варрантами. Що це за боргові папери і скільки потрібно буде заплатити, якщо уряд Зеленського — Гончарука раптом зможе виконати свою обіцянку 40-процентного зростання економіки за п’ять років? НВ Бізнес зібрав оцінки експертів, засновані на останніх макроекономічних даних.

1

Звідки взялися ВВП-варранти?

Україна в 2014-15 роках опинилася на межі дефолту. Міністерство фінансів під керівництвом Наталії Яресько в серпні 2015 року домовилося з інвесторами про списання частини зовнішнього боргу, який становив $15 млрд при золотовалютних резервах НБУ $12,6 млрд. Одночасно виплати по інший його частини були прив'язані до економічного зростання України.

Під час реструктуризації були списані 20% від суми боргу (близько $3,6 млрд) і надана відстрочка погашення випусків держоблігацій на чотири роки – з 2015-2023 до 2019-2027 років. У той же час середньозважена купонна ставка була підвищена з 7,22% до 7,75%. Як компенсація були випущені додаткові цінні папери – ВВП-варранти (варранти відновлення вартості – VRI) на $3,2 млрд. Ці папери отримала частину кредиторів.

Виплати за ВВП-варрантами почнуться, якщо ВВП України складе $125,4 млрд. Цей рівень вже був досягнутий в 2018 році. Також, сума виплат за VRI залежить від динаміки зростання ВВП України:

  • 3% – нульові виплати;
  • від 3% до 4% – 15% від кожного відсотка приросту ВВП понад цієї планки;
  • 4% – 40% кожного наступного відсотка приросту.
  • Виплати за ВВП-варантами будуть проводитися протягом 20 років до 2040 року.

2

У скільки Україні обійдеться зростання економіки, який прогнозує НБУ і Мінекономіки в найближчі роки?

Аналітики стверджують, що при сьогоднішньому зростанні ВВП України (понад 3% в 2019 році) і прогнозі Нацбанку на 2020 рік (3,5% і близько 4% в наступні роки) перший платіж України за VRI в 2021 році складе менше $50 млн. «Ця сума не виглядає суттєвою на тлі середньомісячних платежів за валютними боргами держави, що перевищують $700 млн в середньому на місяць», — сказав НВ Бізнес начальник аналітичного відділу Альфа-Банку Україна Олексій Блінов.

Аналітик групи ICU Михайло Демків нагадав, що виплати за варрантами залежать від зростання економіки в найближчі роки. «Вони відсутні при зростанні менше 3%, і різко збільшуються, якщо економіка зростає на 4% і більше. До 2023 року (виплати в 2025) встановлено максимальне обмеження на виплати на рівні 1% ВВП. В 2026, коли будуть розраховувати розмір виплат за 2024 це обмеження більше не будуть враховувати», — пояснює аналітик.

За словами керівника аналітичного департаменту Concorde Capital Олександра Паращия, виплати за результатами 2019 роки (які повинні здійснитися в травні 2021 роки) складуть 0,5-1,0 млрд грн.

3

Скільки потрібно буде заплатити, якщо Україна досягне зростання ВВП у 5-7% на рік?

Однак, якщо збудеться план Кабміну зі зростання ВВП України на 5-7%, то виплати за варрантами досягнуть критичної позначки. «Ми говоримо про можливості зростання на 5-7% в майбутньому. Якщо економіка України буде зростати такими темпами після 2023, то, з огляду на відсутність верхньої межі, виплати можуть скласти $2-3 млрд і більше», — сказав Демків.

Але старший аналітик Райффазен Банк Аваль Михайло Ребрик стверджує, що поки немає передумов для заявленого урядом зростання економіки. «Для такого зростання необхідна масштабна детінізація економіки, приплив прямих іноземних інвестицій і активізація корпоративного кредитування. Все перераховане може відбутися тільки, якщо буде забезпечено верховенство права і рівні правила гри. А цього поки що, на жаль, не спостерігається. А швидше — навпаки. Але якби реформи робилися швидко, радикально і правильно, то тоді через 1-2 роки був би крутий ефект», — говорить він.

Демків також вважає, що зростання економіки в найближчі роки навряд чи досягне оголошеної урядом мети в 5-7%. «У разі її досягнення, виплати за варрантами можуть стати значно відчутніше для платіжного календаря Мінфіну. Однак, варто пам'ятати, що частина боргу України за євробондами була списана в обмін на варранти. Якби цього не зробили в 2015-му, а просто відстрочили виплату до 2040-го, то обсяг виплат за цим боргом (при ставці 7,75% актуальній на дату реструктуризації боргу в 2015 р), склав би $9,4 млрд , з яких $6,2 млрд – відсотки», – зазначив аналітик.

До того ж, за словами Блінова, варранти, на відміну від єврооблігацій, не вимагають погашення основної суми боргу.

Блінов також вважає, що поточна ситуація з динамікою виробництва і споживання в Україні поки що не дає підстави говорити про різке прискорення економіки найближчим часом. «Наприклад, ми прогнозуємо зростання реального ВВП України в 2020 році на 3,2%. Відповідно, наш базовий макропрогноз вказує на порівняно невеликі обсяги виплат за варрантами і в 2022 році: в діапазоні $ 45-55 млн», – сказав він. – «В будь-якому випадку, навіть якщо економіка дійсно розженеться до зростання на 5% в рік без перерви на "дощові" часи, Україна від цього тільки виграє. Адже держава не заплатить власникам VRI більше, ніж виросте добробут її економічних суб'єктів. Будь-які оптимістичні розрахунки мільярдних виплат за VRI побудовані на додаткових десятках мільярдів в українській економіці».

4

Які ризики несуть ВВП-варранти для України?

Якщо Україна буде демонструвати стабільне зростання, то виплати не будуть проблемою, адже ми будемо ставати багатшими з кожним роком, вважає Олександр Паращій з Concorde Capital.

"Поки що про реальне зростання на 4-5% годі й казати. Ніхто особливо не розраховує на зростання більше 4% в найближчі три роки. Виплати до 2025 року не можуть перевищити 0,9% ВПП відповідно до умов випуску варантів. Після цього, вони можуть бути і вище, наприклад, 1% від ВВП при реальному зростанні економіки на 6,6%", – сказав Паращій.

Раніше Паращій відзначав, що найбільший ризик – це коли буде світова криза, яка негативно вплине на українську економіку. "У такому випадку, ми будемо мати значне падіння економіки протягом року-двох, яке буде супроводжуватися швидким відновленням в наступні роки. В таких випадках, виплати за варрантами будуть як мінімум перешкоджати відновленню економічного зростання, або і просто будуть непосильними для ослабленої економіки», – попередив Паращій. як приклад він навів 2009 рік, коли спостерігалося падіння економіки на 15%. Після нього в 2010-2011 рр. було зростання ВВП на 4-5%.

На думку Олексія Блінова з Альфа-Банку Україна в разі настання світової рецесії ВВП-варранти впадуть в ціні. Україна може скористатися такою ситуацією, дешево викупивши їх. «Очевидно, що публічні заяви про можливі великі виплати тільки набивають ціну VRI – це дійсно той випадок, коли гроші люблять тишу. Розрахунки багатомільярдних виплат за цими цінними паперами не враховують ймовірність настання кризових ситуацій, що цілком ймовірно на прогнозному періоді, – сказав аналітик. – Саме при настанні несприятливих подій котирування VRI підуть вниз, і можна буде зробити їх викуп або реструктуризацію на тих умовах, які сьогодні здаються фантастичними. А поки що важливо упевнитися в тому, щоб у держави (в особі створюваного боргового агентства України) були правові підстави і ресурси для здійснення таких угод, коли для них прийде час».

Автор: Петро Шевчеко

Автор: Петро Шевчеко

Радіо NV