Шалені перегони курсу. Що не так з гривнею

17 січня 2018, 19:05

З початку 2018 року гривня демонструє значне зниження відносно долара. Так, офіційний курс долара з 1 січня 2018 року збільшився від 28,06 грн до 28,53. Тобто всього за два тижні, та ще й з урахуванням новорічних свят, долар стрибнув на 1,7%.

Ще більше падіння гривні відбулося у грудні минулого року, коли курс нацвалюти знецінився на 3,4%, або майже на 1 гривню.

Основною причиною такого стрибка стала раптова поява на ринку великої кількості гривні, яка змінила баланс співвідношення нацвалюти в обігу. Так, на початок грудня 2017 року на рахунках казначейства було 54 млрд грн, тобто більше 1% українського ВВП. Вже на кінець місяця на рахунках залишилось у десять разів менше - близько 5 млрд грн.

Відео дня

Для порівняння, середні витрати бюджету в місяць складають близько 80 млрд грн. Тобто наприкінці року відбулося значне вливання гривні у загальну систему, що спричиняє послаблення нацвалюти вже три роки поспіль.

Разом з тим, коливання курсу долара до гривні залежить від сезонних факторів: різкого зростання бюджетних витрат у кінці року, активізації імпорту та зниження експорту сільськогосподарської продукції, говорить головний економіст ІК Dragon Capital Олена Білан.

Крім того, додає член виконавчого комітету Української спілки фінансових аналітиків Віталій Шапран, курс долара зростає не лише до гривні, а й до інших валют. Наприклад, до євро через вихід Великої Британії зі складу Європейського Союзу (Brexit). “Частина нашого експорту і бізнес-операцій пов’язані з Єврозоною, тож цей чинник впливає на курс”, - пояснив він.

Ще одним значним фактором, що впливає на курс гривні, є чорний ринок валют. Так, за словами експерта, через корупційні схеми велика кількість готівкової гривні потрапляє у цей сегмент ринку, що також спричиняє зростання курсу.

Але найближчим часом гривню навряд чи чекає катастрофічний сценарій. Шапран запевняє, що вже цього тижня вона повинна стабілізуватися.

З ним погоджується виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна Дмитро Боярчук і зазначає, що знецінення гривні є тимчасовим явищем, але розраховує курс долара близько 29 грн до кінця березня.

Загалом, прогнозує Білан, курс долара протягом 2018 року коливатиметься у межах 26-29 грн. Вона нагадує, що зазвичай валютний ринок стабілізується лише у лютому. А зміцнення нацвалюти, за її словами, відбудеться ще пізніше - у березні-квітні, коли зросте експорт, а аграрії розпочнуть посівну кампанію.

Позитивніша ситуація чекає на гривню лише влітку. Традиційно у цей період звужується торгівельний дефіцит, а також відбувається сезонне послаблення настроїв, що укріплюють гривню.

Надалі курс нацвалюти знов потягне донизу. Перш за все через такі фундаментальні фактори як ціни на сировинні товари - сталь, руду, зерно, які є основним притоком валюти в Україну.

Разом з тим, наприкінці 2018 року додатковим негативним фактором може стати підвищена невизначеність напередодні виборів, яка може посилити девальваційні очікування населення, підкреслює Білан.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X