Безконтрольних історій з банальною емісією не буде, але подивимося по ситуації - Марченко
Міністр фінансів Сергій Марченко не виключає, що Нацбанк може профінансувати частину бюджетних видатків.
Про це він сказав в інтерв'ю Liga.net.
«НБУ заборонено законом пряме кредитування Мінфіну. Водночас з боку Нацбанку є розуміння, що більшість країн світу зараз використовують ті чи інші механізми підтримки ліквідності в банківській системі, в тому числі через quantitative easing (кількісне пом’якшення — викуп центробанком цінних паперів на ринку, — ред.)», — сказав він.
Марченко додав, що НБУ в будь-якому випадку «буде розширювати інструментарій підтримки ліквідності, що зможе збільшити можливості Мінфіну для внутрішніх запозичень».
«Хочу прояснити: ми не збираємося допускати безконтрольних історій з банальною емісією. Адже розуміємо важливість попередніх здобутків у сенсі макростабільності. Я прихильник того, щоб фінансувати конкретні потреби. Тому подивимося по ситуації - буде потреба, шукатимемо різні джерела ресурсу. Не буде — треба жити з тими ресурсами, що є, і не так сильно залежати від фінансування чи-то зовнішнього, чи-то внутрішнього», — підкреслив міністр.
За інформацією Liga.net, НБУ може почати видавати кредити довгострокового рефінансування, на які претендуватимуть держбанки. Вони покриватимуть деякі капітальні видатки державного сектору. Перший приклад такого фінансування — 20 млрд грн, які Нацбанк може видати Укрексімбанку для кредитування потреб Укравтодору. За даними співрозмовників у Кабміні, загальні обсяги коштів за цією «програмою» становлять 60 млрд грн.
За словами Марченко, він розраховує, що МВФ в цьому році надасть Україні щонайменше $3,5 млрд. Перший транш становитиме щонайменше $1,75 млрд. Мінфін сподівається отримати його до кінця травня.
На думку міністра, якщо Рада не прийме «антиколомойський» законопроєкт і Україна не отримає програму МВФ, «це буде архіскладна і дуже болюча історія».
«Ми зупинимо фінансування багатьох запланованих видатків, у тому числі соціальних. Одним словом, доведеться приймати непопулярні рішення та йти на непрості кроки, які відчують на собі всі», — заявив він.
Марченко також запевнив, що зробить все від нього залежне, щоб не допустити дефолту.
«Я прийшов сюди не для цього. Це — суто політична історія. Я не маю намірів руйнувати репутацію України», — підкреслив він.
Нагадаємо, парламент минулого тижня ухвалив закон про зміну свого регламенту, щоб прискорити прийняття «антиколомойського» законопроєкту в другому читанні. Це є головною умовою МВФ. У комітеті заявляли, що «антиколомойський» законопроєкт буде готовий до розгляду у другому читанні на цьому тижні. За словами голови комітету, нардепа від Слуги народу Данила Гетманцева, в разі прийняття «антиколомойського» законопроєкту Україна може розраховувати на перші $2 млрд траншу від Міжнародного валютного фонду вже наприкінці травня.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.