Занадто повільна реформа. Чому банки не поспішають запускати продукти під ринок землі в Україні
Ринок землі в Україні розвивається повільно. Банкіри, опитані НВ Бізнес, стверджують, що початкові обмеження земельної реформи скорочують і можливості для залучення кредитних ресурсів
В Україні з моменту запуску ринку землі 1 липня 2021 року, за даними Міністерства аграрної політики, до 20 вересня укладено 18 771 угода. Лідерами за кількістю угод виявилися Полтавська (1669 угоди) і Київська (1591 угода) області. За площею проданих наділів лідирують Кіровоградська (8089,3 га) та Харківська (5219,5 га) області.
За інформацією Українського клубу аграрного бізнесу, на 1 серпня середня ціна 1 га ріллі в Україні становила 26,8 тис. грн. Такий показник набагато нижчий за озвучену раніше цифру в 40 тис. грн/га.
Купувати і продавати землю в Україні Верховна Рада дозволила 31 березня. Закон про ринок землі почав діяти 1 липня. Згідно з документом, до 1 січня 2024 року право продавати і купувати землю буде тільки у фізичних осіб, однак не більше ніж 100 гектарів в одні руки.
З 2024 року агроземлю зможуть купувати і юридичні особи з обмеженням до 10 тисяч гектарів. І робити це можуть тільки українські компанії, акціонерами яких є виключно громадяни України, держава або територіальні громади. Іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи отримають таке право тільки в разі, якщо українці підтримають таке рішення на референдумі.
У Світовому банку звертають увагу на низку недоліків земельної реформи в Україні, які необхідно усунути для того, щоб ринок повноцінно запрацював. Зокрема, необхідно ухвалити закон про створення Фонду часткового гарантування кредитів, щоб забезпечити швидке надання кредитів малим і середнім фермерам; створити прозору систему моніторингу для публічного звітування в режимі реального часу про кількість, обсяг і ціни земельних операцій; забезпечити повну сумісність даних між реєстрацією земельної ділянки та земельним кадастром, щоб блокувати шахрайські операції. Також віцепрезидент Світового банку Анна Б'єрде в інтерв'ю агентству Інтерфакс-Україна зазначила, що адміністративні обмеження за розмірами землі окремі оператори можуть легко обійти.
НВ Бізнес опитав банкірів щодо того, які продукти запропоновані фермерам та інвесторам, які хочуть купити землю або пустити її в обіг.