Справу про заволодіння 1,2 млрд грн стабкредиту VAB Банку, в якій фігурували Бахматюк та Писарук, закрили за рішенням суду — Венедіктова
Офіс Генпрокурора 25 червня закрив кримінальне провадження у справі про заволодіння 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту, наданого Нацбанком VAB Банку Олега Бахматюка восени 2014 року.
Про це повідомила в Facebook генпрокурор Ірина Венедіктова.
Закрити кримінальне провадження Офіс генпрокурора зобов’язав Печерський районний суд міста Києва ухвалою від 5 червня 2020 року. Офіс генпрокурора отримав текст документа 24 червня.
«25 червня Офіс Генерального прокурора виконав ухвалу суду, оскільки рішення, постанови та ухвали суду підлягають виконанню всіма суб'єктами на всій території України. Стаття 129−1 Конституції України зазначає, що судове рішення є обов’язковим для виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення. Це одна із основних засад судочинства. Прокуратура є частиною трикутника правосуддя (розділ 8 Конституції України) і не може нехтувати конституційними нормами, але вважаю, що подібні рішення судових інстанцій підривають загальні засади діяльності правоохоронної системи. Крім того, відповідно до ст. 303 КПК України, немає підстав оскаржувати такі процесуальні рішення прокурора», — прокоментувала Венедіктова.
В Національному антикорупційному бюро України (НАБУ), яке здійснювало розслідування, заявили, що стурбовані рішенням Офісу генпрокурора про закриття справи. В Бюро відзначили, що рішення Печерського райсуду столиці ще не набуло законної сили, оскільки НАБУ та Спеціалізована антикорупційна прокуратура 15 червня подали апеляційну скаргу. Суд мав розглянути її 17 і 19 червня, але розгляд апеляції перенесли на 20 липня.
«По-друге, траплялися непоодинокі випадки, коли суди ухвалювали рішення у справах НАБУ, виходячи за межі своєї компетенції, намагаючись у такий спосіб втрутитися у кримінальний процес. І попри наявність застереження щодо нібито неможливості оскарження, ми в законний спосіб доводили, що це не так. У підсумку такі рішення скасовували», — йдеться в заяві НАБУ.
В Бюро підкреслили, що справу не можна було закривати, оскільки у слідства є переконливі докази причетності підозрюваних до заволодіння 1,2 млрд грн. НАБУ також додало, що розслідування вийшло на завершальну стадію.
Нагадаємо, в жовтні 2014 року VAB Банк, віднесений до категорії проблемних банків, звернувся до НБУ з проханням надати йому стабілізаційний кредит під заставу нерухомого майна. Правління НБУ видало банку стабкредит в розмірі 1,2 млрд грн. Через 40 днів, в листопаді 2014 року, НБУ визнав VAB Банк неплатоспроможним. Стабкредит банк не повернув. НАБУ проводило розслідування з жовтня 2016 року. В лютому 2019-го тодішній генпрокурор Юрій Луценко визначив підслідність у кримінальному провадженні за Нацполіцією, слідчі якої в серпні 2019 року закрили провадження у зв’язку з відсутністю складу злочину. У вересні того ж року постанову про закриття було скасовано генеральним прокурором Русланом Рябошапкою, який визнав підслідність у справі за детективами Національного бюро.

За даними слідства, VAB Банк отримав кредит, не подавши всіх необхідних для цього документів. При цьому вартість нерухомості, переданої в заставу Нацбанку, завищили майже в 25 разів шляхом складення підроблених звітів про оцінку, додали в НАБУ.
В листопаді 2019 року НАБУ повідомило про підозру в заволодінні стабкредитом більше 10 особам, зокрема екс-власнику банку Олегу Бахматюку та голові правління Райффайзен Банку Аваль, колишньому першому заступнику голови НБУ Олександру Писаруку. Бахматюка було оголошено в розшук. Писарук заявляв, що всі процедури з видачі стабілізаційного кредиту VAB Банку були проведені з повним дотриманням законодавства.