«Чорна діра і привіт із 90-х». Які капкани для бізнесу сховали у «ресурсному законопроекті» до другого читання
Верховна Рада тимчасово відклала ухвалення «ресурсного законопроекту», що вносить зміни до податкового законодавства, встигнувши внести до нього правки перед другим читанням. При цьому ряд скандальних нововведень влада вирішила не чіпати.
Один із найбільш яскравих прикладів — пропозиція узаконити заборону на виїзд за кордон власникам і керівникам підприємств, які мають податковий борг. Про це в колонці для НВ Бізнес пише екс-глава Податкової служби Сергій Верланов.
Він наводить і інші норми законопроекту № 5600, що викликали обурення бізнесу, і які залишилися у документі до другого читання:
— відновлення давно забутої практики, пов’язаної із запитами про надання інформації «без підстав» до суб'єктів господарювання, що тільки розширить можливості перевірок, а отже і тиск на бізнес;
— податкові пільги, зокрема, на металобрухт ( «давня проблема українського бюджету, ніхто не може навести лад із цією чорною дірою так, ніби всіх влаштовує неоподаткування операцій із металобрухтом», — пише Верланов).
Справжнім же «привітом із 90-х» екс-глава Податкової називає норму законопроекту, якою пропонується на 15 років ввести пільги для новостворених підприємств, які знаходяться у шахтарських регіонах, зокрема від сплати ПДВ на імпорт обладнання, податку на прибуток, земельного податку. «Так, за цим незрозумілими словами криється не що інше, як офшор, — практика, якої наполегливо радить уникати МВФ» — констатує експерт.
Проте, на думку Верланова, великий бізнес не буде особливо опиратися цьому законопроекту під час фінального голосування у парламенті, тому що «чутливі для нього норми щодо ренти, акцизу, відшкодування ПДВ прибрали з документа, який готують до другого читання».
Як резюмує Верланов, цим документом депутати не вирішують принципових речей у відносинах держави і бізнесу, а продовжують наступати на ті ж граблі: підвищують податковий тягар для «білих» учасників ринку і не йдуть шляхом зменшення пільг і вирівнювання податкового навантаження.
Повну версію колонки Сергія Верланова Чому «антиахметовський» законопроект змін до Податкового кодексу не такий вже «анти» — читайте тут.