Реакція інвесторів на парламентські вибори в Україні: головні ризики і прогноз для курсу гривні

23 липня 2019, 09:30

Опитані НВ Бізнес банкіри стверджують, що результати виборів не були сюрпризом, тому швидкого впливу на валютний ринок не буде. Однак, попереджають про політичні ризики для курсу гривні

Міжбанківський валютний ринок України відреагував на попередні результати парламентських виборів незначним зміцненням гривні — з 25,69 грн/$ до 25,65 грн/$ за ціною покупки.

Відео дня

«На цей момент ситуація на валютному ринку стабільна, а результати виборів прогнозовані, тому ми не очікуємо ніяких потрясінь для курсу»,— сказала НВ Бізнес головний скарбник Альтбанку Наталія Стельмах.

Соціологічні рейтинги досить точно відобразили картину напередодні президентських виборів, можна очікувати, що результати парламентських виборів будуть в цілому відповідати результатам останніх соцопитувань. «А що прогнозовано, то закладається в очікування учасників ринку. Тому ми не чекаємо значного впливу результатів виборів на ринок», — пояснив НВ Бізнес головний менеджер з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Аваль Михайло Ребрик.

Директор департаменту інвестиційного бізнесу ПУМБ Антон Стадник зазначив, що поточні парламентські вибори пройшли в другій половині року, яка традиційно є сезонною для гривні. «Щорічно з кінця липня — середини серпня спостерігається плавна девальвація, що є для гривні нормою. Попередні роки показують, що незалежно від того, відбуваються в країні політичні зміни, чи ні, на ринку буде проходити плавна девальвація національної валюти», — сказав він.

Інвестори на зовнішніх ринках позитивно сприйняли попередні результати виборів. «Ринок євробондів стрибнув угору на один відсоток відразу на відкритті. Після цього зростання цін продовжилося. Зараз бонди виросли вже на два відсотки в порівнянні з цінами п'ятничного закриття. Інвестори позитивно відреагували на спокійне проходження виборів в Україні», — повідомив трейдер групи ICU Віталій Сівач. У той же час, на тлі новин про підсумки виборів котирування ВВП-варантів (VRI) України зросли на 3,2% — до нового історичного максимуму в 77,4% номіналу.

Як зазначив в коментарі Financial Times генеральний директор Dragon Capital Томаш Фіала, перша реакція інвесторів на результати парламентських виборів в Україні була «позитивною». «Інвестори хочуть, щоб Зеленський зміг провести ті реформи, які пообіцяв... щоб вони не були заблоковані зацікавленими колами», — сказав він.

Що буде впливати на курс гривні

Основними факторами, що впливають на ослаблення гривні є покупка енергоресурсів і початок сезону ділової активності, стверджує Стадник. «Саме впливом цих чинників, а не результатом виборів, буде викликане зростання курс'у в другому півріччі. Варто відзначити, що фактор парламентських виборів дещо переоцінений у пресі. На курс впливатимуть, в основному, економічні чинники», — упевнений він.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

З ним погодився Ребрик з Райффайзенбанку: більший вплив на курс нацвалюти чинитимуть фундаментальні фактори. «позитивний вплив чинять, зокрема, сприятлива кон'юнктура на товари українського експорту, низькі світові ціни на нафту і природний газ, зростання перерахувань від трудових мігрантів, зниження градуса торгового конфлікту між США і Китаєм».

Одним з основних зовнішніх факторів, на думку Ребрика, є готовність ФРС і ЄЦБ до подальшого зниження ключових ставок, в короткостроковому періоді очікується збереження інтересу схильних до ризику портфельних інвесторів до покупки активів країн з перехідною економікою, до яких належить Україна.

«Отже за умови збереження відносно спокійної політичної обстановки, з високим ступенем ймовірності можна прогнозувати подальший приплив валюти від інвестицій нерезидентів в українські ОВДП. Це сприятливо позначиться на фінансовому рахунку і дозволить згладити відтоки під час майбутніх пікових погашень державного боргу в 3 кварталі 2019 року (близько $ 2,2 млрд за зовнішніми і $ 2,8 млрд за внутрішніми зобов'язаннями)», — пояснює аналітик. Станом на початок липня на валютних рахунках уряду було накопичено близько 3,1 млрд в еквіваленті доларів США.

Як уточнив директор департаменту казначейства Піреус Банку Ігор Якобчук інвестиції нерезидентів в ОВДП були одним з головних факторів, що впливає на обмінний курс в першій половині 2019 року.

«З початку року нерезиденти практично в 11 разів (на 66 млрд грн) збільшили обсяг інвестицій в гривневі ОВДП, під покупку яких в Україну заводилася валюта. Ця валюта дозволяла підтримувати курс і давала НБУ можливість викуповувати її надлишок для поповнення валютних резервів», — сказав він.

На думку начальника управління інвестиційно-торгового бізнесу банку Альянс Станіслава Лисянського періодична купівля НБУ валюти на ринку утримує гривню від різкого зміцнення.

«Парламентські вибори не принесли сюрпризів. Настрій інвесторів хороший. Прогнози щодо економіки України позитивні. Ці фактори і плюс висока облікова ставка НБУ підігрівають попит іноземних гравців на гривневі ОВДП, що, в свою чергу, збільшує пропозицію іноземної валюти на міжбанківський ринок України», — підкреслив він.

Але з огляду на те, що в майбутньому НБУ продовжить зниження облікової ставки за умови стійкого зниження інфляції — це поступово буде охолоджувати інтерес іноземних інвесторів до ОВДП, вважає Якобчук.

«Успішно проведені президентські і парламентські вибори, і позитивні очікування від них, будуть впливати на курс. Також обмінний курс будуть підтримувати хороші очікування врожаю в 2019 році і продаж валюти аграріями», — додав він.

Прогноз курсу гривні

Фактори девальвації

У серпні можна очікувати повторення торішнього сценарію підвищення попиту на готівковому ринку внаслідок конвертації в іноземну валюту гривневої виручки малих і середніх фермерських господарств, отриманої готівкою при закупівлях з боку великих с/г трейдерів.

Банкіри зійшлися на думці, що залишається відкритим дуже важливе питання для України — співробітництво з МВФ. «Сподіваємося після проведених парламентських виборів, уряд успішно продовжить переговорний процес», — очікує Якобчук.

У понеділок представник президента України в Кабінеті міністрів Андрій Герус повідомив, що переговори про співпрацю України з МВФ відновляться у вересні.

Стадник з ПУМБ зазначив, що зміна складу Верховної Ради і Кабінету міністрів і, як наслідок, інших органів влади, які так чи інакше впливають на економічне життя країни, може мати як позитивні, так і негативні наслідки.

«Основні побоювання пов'язані з продовженням співпраці України з МВФ. Однак, сьогодні передчасно говорити про те, що співпраця з МВФ йде в неконструктивному руслі або взагалі може припинитися. Якщо ситуація залишиться незмінною, фактор співробітництва з МВФ не буде мати істотного впливу на курс», — сказав він. За його словами, в разі позитивного сценарію, який є найбільш вірогідним, в ПУМБ припускають, що курс гривні не девальвує нижче позначки 28,5 грн/$.

«І, найімовірніше, в цьому році ми побачимо ту ж картину, що й у минулому, коли фактичний курс виявиться нижче бюджетного», — додав він.

Станіслав Лисянський з банку Альянс вважає, що негативним чинником для курсу гривні можуть бути великі обсяги закупівлі газу з боку Нафтогазу України для опалювального сезону в другій половині року.

«Після формування коаліції очікуємо зміну керівництва в ключових органах управління виконавчої влади та, можливо, кадрові зміни в НБУ. Це не повинно негативно вплинути на співпрацю з МВФ. Активізація бізнесу в другій половині року так само буде позитивним чинником для гривні», — сказав він.

Лисянський як мінімум не очікує різкої девальвації. «Можливо, як позитивний сценарій, впевнена ревальвація до рівнів 24-24,5 грн/$, оскільки Нафтогаз України самостійно залучає на зовнішніх ринках фінансування і, можливо, не буде купувати весь обсяг необхідної валюти для покупки газу», — припускає банкір.

У той же час, за словами Лисянського, як негативний сценарій можлива девальвація гривні до рівнів 27,5-28 грн/$, за умови, що НБУ різко знизить облікову ставку на 2 і більше процентних пункти. Це вплине на інтерес інвесторів до нових випусків ОВДП і продажу раніше придбаних паперів з виведенням доходу і капіталу через купівлю валюти на міжбанку.

Михайло Ребрик з Райффайзен Банку Аваль впевнений, що в силу перерахованих вище факторів, фундаментальні ризики для курсу незначні. За його словами, зараз основні ризики для курсу — політичні. Зокрема, новинний «шум» і суперечливі заяви в провладних сферах, наприклад: вкидання провокаційних пропозицій про дефолт за зовнішніми державними зобов'язаннями, одіозні судові рішення з приводу Приватбанку, дискусійні призначення на державні посади, неоднозначні заяви про люстрацію і так далі. За словами Ребрика тепер ключовим питанням буде «Майбутня композиція Кабміну».

«Якщо на чолі ключових міністерств будуть поставлені прозахідні реформатори — чого і чекають міжнародні інвестори, почнуться конструктивні переговори з МВФ і прискоряться структурні реформи — це буде дуже позитивний, бичачий сценарій для України, — сказав він. — Зацікавленість портфельних і стратегічних інвесторів збільшиться, що сприятиме притоку валюти і прискоренню зростання економіки».

В такому випадку зміцнення гривні буде стримуватися в основному тільки покупками НБУ для поповнення ЗВР і може «долетіти» до 25 грн/$.

У той же час, за словами Ребрика, якщо ж міністерства очолять особи із сумнівною діловою і політичною репутацією, структурні реформи будуть буксувати, посилиться репресивний вплив правоохоронних органів на бізнес, переговори з МВФ зайдуть у безвихідь, то в Україні цілком може спостерігатися «втеча капіталів» з українських активів.

«Це може створити істотний тиск на обмінний курс гривні вже до кінця цього року, не кажучи вже про подальші, коли очікують пікові виплати за держборгом. У нашому стрес-сценарії на 2019 р. закладений курс 32 грн/$», — резюмував аналітик.

Показати ще новини
Радіо NV
X