Призначення голови САП і субсидії. Гетманцев розповів, що передбачає меморандум із МВФ
Одним із структурних маяків меморандуму України з МВФ є завершення до кінця листопада 2021 року процесу відбору та призначення керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та забезпечення її автономії.
Про це голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев сказав у коментарі агентству Інтерфакс-Україна.
«Більш того, меморандум містить намір „продовжити захищати вразливі верстви населення через достатні асигнування на соціальні програми“. Йдеться про субсидії. Не те що підвищення тарифів немає, навпаки, є заходи, спрямовані на підтримку населення в період підвищення тарифів», — розповів депутат.
За його словами, меморандум також передбачає ухвалення «ресурсного» законопроєкту № 5600, покращення адміністрування акцизів, податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) з продажу нерухомості та рентної плати. Крім того, меморандум із Фондом містить норму про «покращення адміністрування податків» та мінімізацію можливостей для зловживань, зокрема покращення адміністрування акцизів та ПДФО з продажу об'єктів нерухомості, сказав Гетманцев.
Україна, згідно з меморандумом, має намір «закрити податкові лазівки, пов’язані з операціями з нерухомістю, та покращити оцінку бази оподаткування для податку на прибуток підприємств та рентних платежів, додав він.
«Меморандум передбачає намір України знизити дефіцит держбюджету до 3,5% ВВП, проте це вже закладено у проєкт бюджету на 2022 рік. Крім того, Україна висловила намір «у відповідь на недавнє підвищення цін на газ запровадити прозорі заходи захисту незахищених верств населення, зміцнення фінансового стану підприємств теплової комунальної енергетики», — розповів парламентарій.
Також документ передбачає ухвалення законопроєкту № 5600, щоб забезпечити додаткові фіскальні можливості для збільшення пріоритетних витрат на 2022 рік. Меморандум також передбачає продовження впровадження пенсійної реформи.
Крім того, Україна зобов’язується оприлюднити результати аудиту Фонду боротьби з COVID-19 до кінця цього року, запустити Бюро економічної безпеки та ліквідувати до кінця грудня цього року Державну фіскальну службу.
«Окремо вказується на послідовність грошово-кредитної та валютно-курсової політики. Мається на увазі інфляційне таргетування та зниження темпів інфляції», — повідомив Гетманцев.
Також Україна зобов’язана забезпечити інституційну незалежність Національного банку, зазначив він. Окремо наголошується на намірі вдосконалити систему гарантування вкладів фізичних осіб, додав голова парламентського комітету.
Учора Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду затвердила результати першого перегляду отриманої Україною у червні 2019 року програми stand-by. Це означає, що Україна отримає транш на суму $699 млн (500 млн спеціальних прав запозичення).
Як повідомлялося, МВФ 9 червня 2020 року затвердив 18-місячну програму stand-by для України на СДР 3,6 млрд (близько $5 млрд) і одразу виділив $2,1 млрд першого траншу. Україна могла отримати у 2020 році ще $1,4 млрд (два транші по 500 млн СДР за підсумками двох переглядів програми), а у 2021 році — $1,5 млрд (1,1 млрд СДР за підсумками ще двох переглядів). У лютому цього року онлайн-місія Фонду з першого перегляду програми завершилася безрезультатно. У МВФ тоді заявили, що для виділення другого траншу потрібний більший прогрес.

Вдруге онлайн-місія МВФ розпочала перший перегляд програми з Україною 21 вересня. Про її успішне завершення у Фонді оголосили 18 жовтня.
Меморандум у зв’язку з продовженням програми на півроку поки не опубліковано.