Ніч дивовижних історій. Як з ПриватБанку вивели 8 мільярдів грн напередодні націоналізації — версія НАБУ
Не минуло й п’яти років, як українські правоохоронці зробили ще один крок у справі ПриватБанку, Колишньому голові правління Олександру Дубілету і двом ексспівробітникам банку оголошено підозри про розтрату 8 млрд грн. НВ Бізнес з’ясовував деталі цієї історії
Багатосерійне шоу: виведення грошей з ПриватБанку
Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і Офіс прокурора України розслідує понад 10 проваджень про виведення коштів з ПриватБанку до його націоналізації 18 грудня 2016 року. Загальна сума виведених коштів — $5,5 млрд, за даними міжнародного детективного агентства Kroll. «Справа ПриватБанку — величезна. У ній понад 10 проваджень. У більшості з них більше одного епізоду. Поки що ми побачили тільки два епізоди», — повідомив НВ Бізнес голова ради громадського контролю НАБУ Марк Савчук.
Контекст
ПриватБанк, який опинився на межі банкрутства, був націоналізований за ініціативою його мажоритарних акціонерів Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. Коломойський і Боголюбов 16 грудня 2016 року підписали відповідний лист на ім'я тодішнього прем'єр-міністра Володимира Гройсмана. Держава, щоб уникнути фінансового колапсу, за погодженням з МВФ, стала власником на той момент неплатоспроможного ПриватБанку. В результаті на порятунок банку було влито 155 млрд грн платників податків.
Далі, згідно з Меморандумом з МВФ, до кінця осені 2017 року проводилося економічне розслідування операцій ПриватБанку за участю агентства Kroll на предмет правопорушень до його націоналізації. Kroll — компанія, що надає консалтингові послуги, проводить розслідування випадків шахрайства, хабарництва та корупції. Зокрема, саме це агентство проводило розслідування, пов’язані зі злочинами іракського диктатора Саддама Хусейна.
У січні 2018 року було опубліковано результати розслідування Kroll, які підтвердили, що до націоналізації ПриватБанк став об'єктом масштабних і скоординованих шахрайських дій. Серед основних результатів розслідування: виведення коштів для придбання активів і фінансування бізнесу ексакціонерів і афілійованих з ними осіб; приховування ексвласниками джерел походження коштів з використанням великої кількості офшорних компаній; ексвласники створили «тіньовий банк» всередині ПриватБанку, що дало можливість проводити операції в інтересах осіб, пов’язаних з колишніми акціонерами; «тіньовий банк» керував корпоративним кредитним портфелем пов’язаних осіб, яким надавалися нові кредити для погашення основної суми та відсотків за існуючими кредитами пов’язаних осіб (циклічне перекредитування); до націоналізації в грудні 2016 року понад 95% корпоративного кредитного портфеля було надано сторонам, пов’язаним з колишніми акціонерами і групами афілійованих з ними осіб. Зокрема, 75% кредитного портфеля було консолідовано в кредити 36 позичальникам, пов’язаним з колишніми акціонерами і групами афілійованих з ними осіб.
Висновки Kroll лягли в основу позовів державного ПриватБанку в Лондоні, США, Ізраїлі та на Кіпрі проти його колишніх власників із загальною фінансовою претензією на $10 млрд. А ФБР США випередило українських колег, почавши розслідування про відмивання коштів Коломойським і Боголюбовим у декількох штатах США — після чого Мін'юст США подав три позови проти них у 2020 році.
В Україні тільки 19 лютого 2021 року генеральний прокурор України Ірина Венедіктова під тиском громадськості, західних кредиторів, і, за дивним збігом, після формування нової президентської адміністрації в США, отримала експертизу в Інституті судових експертиз Служби безпеки України. Результати експертизи дозволили оголосити підозри фігурантам справи, яку детективи НАБУ відкрили ще 6 березня 2017 року. До цього колишній генпрокурор Руслан Рябошапка повідомляв, що СБУ блокує видачу цієї експертизи.
Всього Венедіктова підписала вже 6 підозр, остання з яких адресована колишньому голові правління ПриватБанку Олександру Дубілету. Перед цим Дубілет-старший вже отримав підозру разом зі своїм колишнім першим заступником Володимиром Яценком та Оленою Бичихіною в межах епізоду про розтрату 136 млн грн. Так само як і в другому епізоді на 8 млрд грн, за день до визнання ПриватБанку неплатоспроможним, на підставі сумнівних документів кошти банку були виплачені на користь Індержстраху.
«Ми називали це fraud of last night (шахрайство останньої ночі — ред.), коли 16 млрд грн зникло в останню ніч», — зазначила раніше в коментарі НВ Бізнес ексголова НБУ Валерія Гонтарева, на каденцію якої припала націоналізація найбільшого банку країни.
«Фрод» в ніч перед націоналізацією
У понеділок, 15 березня 2021 року детективи НАБУ оголосили ще про одну підозру, але вже в розтраті $314,9 млн (8,2 млрд грн за курсом НБУ) — колишньому голові правління, його заступнику та керівнику департаменту міжбанківських операцій ПриватБанку. Ці підозри підписала Ірина Венедіктова, про що вона повідомляла у себе в Facebook.
Ніхто не озвучив імена тих, кому були пред’явлені підозри. Але Марк Савчук, посилаючись на свої джерело в НАБУ, повідомив, що крім Олександра Дубілета, підозри у справі отримали Конопкіна Надія і Шмальченко Людмила.
За версією НАБУ, деталі виведення згаданої суми полягають у такому.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.