Найприбутковіші банки України. На чому вони заробили?
Банківська система України зафіксувала рекордний прибуток у 2019 році: майже 60 млрд грн. НВ Бізнес дізнався у найприбутковіших банків, на чому вони заробляли — і будуть заробляти
У 2019 прибуток української банківської системи перевищив минулорічний історичний рекорд у 2,7 разу (з 22,3 млрд грн до 59,6 млрд грн).
Банки з державного сектора в минулому році збільшили прибуток в 2,4 разу (до 35,2 млрд грн), банки з іноземним капіталом — в 5,1 разу (до 18,5 млрд грн), з приватним українським капіталом — в 1,4 рази (до 5,9 млрд грн).
П’ятдесят відсотків всього прибутку банківської системи України вже другий рік поспіль забезпечує найбільший держбанк ПриватБанк — чистий прибуток виріс майже в 2,5 разу, — 32,6 млрд грн.
За даними Нацбанку, чисті процентні доходи (ЧПД) банків у 2019 році збільшилися до 79 млрд грн, чисті комісійні доходи — до 43 млрд грн. Результат від переоцінки і від операцій купівлі-продажу склав 16 млрд грн.
Перший заступник голови правління НБУ Катерина Рожкова повідомила, що 40 млрд грн, або 50,6%, від загальної суми ЧПД банків припадає на доходи від кредитів юрособам, 17,4 млрд грн (22%) — на доходи від інвестицій в облігації внутрішнього державного боргу (ОВДП), 13,8 млрд грн (17,5%) — на доходи від капіталізованих ОВДП, 12,5 млрд грн (15,8%) — на доходи від кредитування фізосіб, 9,6 млрд грн (12,2%) — на доходи від депозитних сертифікатів.
«Якщо подивитися на процентний дохід держбанків, то інвестовані ОВДП — це всього лише 12%», — додала вона.
Тренди найбільших
Опитані НВ Бізнес банки підтвердили слова Рожкової, повідомивши, що їхній дохід від вкладень в ОВДП почав зменшуватися. Так, в ПриватБанку (плюс 32,6 млрд грн чистого прибутку) розповіли, що лише 16% прибутку банку забезпечують доходи від капітальних ОВДП, що на 3% менше ніж у 2018 році. «Понад 42% доходу ПриватБанку в 2019 році було забезпечено за рахунок комісійних доходів. 37% сукупного доходу ПриватБанку в 2019 році забезпечено процентними доходами, 5% — інші доходи», — йдеться в повідомленні банку.
Як розповів НВ Бізнес голова правління ПУМБ (плюс 2,62 млрд грн чистого прибутку) Сергій Черненко, в порівнянні з 2018 роком банк збільшив чистий процентний і чистий комісійний доходи на 32% і 16% відповідно. За його словами, основним драйвером зростання стало роздрібне кредитування. «У роздрібному бізнесі приріст портфеля роздрібних позик був забезпечений, в основному, за рахунок високомаржинальних продуктів, тобто кредитних карт. Перевиконання плану продажів за кредитними картами забезпечили два фактори: активізація крос-продажів і формування правильних кредитних пропозицій для клієнтів. Що стосується корпоративного сектора, то в 2019 році банк активно кредитував МСБ. Зростання в сегменті досягнуто за рахунок збільшення частки більш високоприбуткових продуктів — факторингу і лізингу, і розвитку кредитування у валюті під нові галузі, такі як зелена енергетика», — поділився банкір.
Також Черненко зазначив, що на зростання прибутку впливає ефективна робота з портфелем проблемної заборгованості. «Обсяг NPL (токсичних кредитів — ред.) у ПУМБ становить близько 10%. Нам вдалося завершити довгострокові стратегії роботи з проблемними активами і повернути ліквідність в систему. Так у 2019 році витрати на формування резервів під знецінення позик і за зобов’язаннями, пов’язаними з кредитуванням, знизилися на 10%. Таким чином, за підсумками 2019 року, ПУМБ отримав чистий прибуток у розмірі 2,6 млрд грн, що на третину більше, ніж результат минулого року», — сказав він.

Фінансовий директор Райффайзен Банк Аваль (РБА — плюс 4,8 млрд грн чистого прибутку) Олег Сорока стверджує, що основна частка прибутку їх банку, була сформована за рахунок активно-пасивних операцій, а саме — чистого процентного доходу (більше 64% в структурі загальних доходів за 2019). «В управлінні процентним доходом РБА фокусується на наступних істотних факторах, таких як прибутковість — терміновість і ціна нових кредитів, структура пасивів за вартістю, і ризики — ліквідність (оптимальна частка високоліквідних активів) і якість нових кредитів», — уточнив він.
Також, за його словами, РБА був і залишається одним з найбільших кредиторів реального сектора економіки, при цьому портфель роздрібних кредитів у гривні також зростав високими темпами. «Комісійний результат (в основному від розрахунково-касових операцій клієнтів) залишається другим за величиною (з вагою 26% в загальних доходах РБА по 2019)», — уточнив він.
Член правління, фінансовий директор Креді Агріколь Банку (плюс 1,7 млрд грн чистого прибутку) Джорджіо Сопранзі повідомив НВ Бізнес, що чистий банківський дохід був згенерований переважно в наступних напрямах: MNC (обслуговування клієнтів міжнародного корпоративного бізнесу та фізичних осіб — нерезидентів — Ред.), агро, автокредитування та преміум-сегмент. «Креді Агріколь Банк залишається банком № 1 в автокредитуванні та має сильні позиції в готівкових кредитах для приватних осіб. Що стосується юросіб, банк підтримує провідну позицію в сегментах агро і MNC і все більше фінансує ключові сектори української економіки. Завдяки правильній бізнес-моделі чистий банківський дохід Креді Агріколь Банку зростає з року в рік на 4% незважаючи на макроекономічні зміни і звуження процентних і валютних спредів», — сказав банкір.
Голова правління Citi в Україні (надає послуги інвестиційного банкінгу; плюс 2,2 млрд грн чистого прибутку) Олександр МакВортер зазначив НВ Бізнес, 2019 був важливий рік для українського ринку, оскільки Clearstream, міжнародний центральний депозитарій цінних паперів, приєднав український ринок до своєї мережі та надав можливість розрахунків за українськими державними цінними паперами в своїй системі. «Citi виступає банком-кореспондентом та оператором рахунку в цінних паперах, який відкрито для Clearstream в Депозитарії Національного банку України. Для нас велика честь брати участь у залученні міжнародної інвестиційної спільноти в країну. У минулому році ми бачили вражаючі результати: нерезиденти купили держоблігації України на суму близько 5 млрд доларів США. Крім цього, у минулому році ми запропонували нашим клієнтам нові інструменти для хеджування валютного ризику, зокрема, валютний своп», — поділився він.
Звідки збитки
Незважаючи на рекордні показники прибутку банківської системи, шість банків показали загальні збитки в 190 млн грн. Найбільший негативний показник виявився у Правекс Банку (мінус 121,5 млн грн).
У прес-службі Правекс Банку стверджують, що фінансові результати банку набагато краще, ніж вони можуть виглядати. «Збитки, які демонстрував банк, пов’язані з тим, що деякі з запущених ініціатив, передбачених бізнес-планом банку, все ще знаходяться на стадії реалізації. Правекс Банк активно працює над поліпшенням своїх фінансових результатів і має впевнені очікування щодо виходу на прибуток в майбутньому », — сказали в банку.
Зокрема, банк удосконалив лінійку продуктів для роздрібних та корпоративних клієнтів, запустивши активну споживче кредитування, запустивши сучасне мобільний додаток інтернет-банкінгу, поліпшивши сервіс та дизайн відділень. «Правекс Банк є частиною міжнародної фінансової групи Intesa Sanpaolo, чистий прибуток якої за результатами 2019 року становить 4,182 млрд євро (в порівнянні з 4,050 млрд євро в 2018 році)», — зазначили в пресслужбі банку.
Якщо порівнювати з 2018 роком, то ці негативні показники є меншими на порядок. Наприклад, найгірший в 2018 році результат був у Ощадбанку (мінус 7,6 млрд грн через значні відрахування в резерви).
Як пояснив Сергій Черненко з ПУМБ, у 2019 році збитки банківської системи були сформовані в основному за рахунок формування резервів під старі проблемні кредити, обсяг яких у ряду банків все ще залишається істотним. «Також варто відзначити зростання тиску інфляційних витрат. Найбільше ззросли витрати банків на зарплату зважаючи на високу конкуренцію на ринку праці за якісні кадри», — сказав він.
Ринкові цілі-2020
Банкіри стверджують, що в 2020 році продовжать фокусуватися на поточних напрямках, підсилюючи канали своїх продажів.
«Основні продукти залишатимуться традиційними, проте істотний акцент буде робитися на максимальній їх доступності в цифрових каналах і позитивному клієнтському досвіді», — вважає Олег Сорока з Райффайзен Банк Аваль.
Так, за словами Джорджіо Сопранзі з Креді Агріколь Банку в 2020 році банк планує посилити своє лідерство в MNC і агро завдяки вдосконаленню експертизи та розширенню продуктової пропозиції. «Ми будемо докладати зусиль, щоб утримувати провідні позиції і бути банком-орієнтиром у автокредитуванні, простим і комфортним банком для підприємців і мікробізнесу, і безпечною гаванню для преміальних клієнтів», — сказав він.
Олександр МакВортер з Citibank в Україні вважає, що можливе схвалення нової програми МВФ в першій половині 2020 року, а також зниження ставок дають підставу очікувати макроекономічну стабільність і подальше зростання, а також відповідати на зростаючу потребу клієнтів у кредитуванні. «За умови схвалення нового закону про деривативи та спрощення інвестування нашим клієнтам буде доступно більше рішень для управління ризиком. Завдяки лібералізації валютного контролю ми готуємося до запуску продукту WorldLink у цьому році, який являє собою інструмент для крос-валютних платежів, що дозволяє міжнародним клієнтам зручно і ефективно проводити платежі головній компанії зі свого рахунку в більш ніж 120 валютах, в тому числі в українській гривні», — сказав він.