Зе-бюро. Чому Україна сповільнила виконання угод з МВФ і не приймає закон про відомство фінансових розслідувань
Парламентський комітет з фінансових питань рекомендував не приймати закон про бюро фінансових розслідувань. НВ Бізнес дізнався, чому сповільнилося виконання домовленості з МВФ
Як стало відомо НВ Бізнес, вчора комітет Верховної Ради (ВР) з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував не приймати закон про бюро фінансових розслідуваннях (БФР). Цю інформацію НВ Бізнес підтвердив голова цього комітету Данило Гетманцев. Однак, він не назвав причини такого рішення.
За даними поінформованого джерела НВ Бізнес, причина такого рішення комітету ВР пов’язана з тим, що президент України Володимир Зеленський вирішив, що БФР має бути підконтрольне Офісу президента, а не Міністерству фінансів України (Мінфін), як раніше було прописано в проекті закону. «Президент буде подавати свій законопроект про БФР, щоб цей орган був підконтрольним йому», — повідомило джерело НВ Бізнес.
Розгляд у другому читанні законопроекту про БФР було заплановано на 14 січня.
Нагадаємо, що проект закону про БФР був прийнятий ВР в першому читанні 2 жовтня 2019 року. Ініціавтором документа є Данило Гетманцев.
Як раніше заявляв Гетманцев, законопроект про БФР повинні були прийнятий ще в кінці жовтня минулого року, однак цього так і не сталося.
Що таке БФР
Згідно з поточним проектом закону, який був прийнятий в першому читанні БФР — це центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику щодо запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних злочинів у сфері господарської діяльності, які прямо або побічно завдають шкоди публічному інтересу в сфері фінансів.
У поточному варіанті передбачається, що БФР буде підконтрольний міністру фінансів України (зараз Оксана Маркарова), який буде спрямовувати та координувати бюро від імені Кабміну. У БФР буде центральний апарат і 7 територіальних управлінь. Кількість працівників та розмір їх окладів буде визначатися урядом.
Керівник (генеральний інспектор) БФР призначається і звільняється Кабміном за поданням міністра фінансів.
«Створення нової цивільної служби, відповідальної за розслідування фінансових злочинів проти держави при міністерстві фінансів для заміни нинішньої податкової міліції та консолідації всіх повноважень по боротьбі з фінансовими злочинами проти держави в одному агентстві, уникаючи при цьому дублювання функцій, є пріоритетною вимогою Міжнародного Валютного Фонду», — йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.
Як пояснив НВ Бізнес автор цього проекту, голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, у БФР проводитимуть розслідування всіх економічних злочинів проти держави. Раніше ці справи велися в МВС, СБУ та Податковій міліції. «Це орган, який забере на себе всі повноваження Податкової міліції, ми її ліквідуємо, забере на себе те, що розслідувало МВС, цей так званий ВБЕЗ, і те, чим займалася Служба безпеки України, зокрема економікою. Ми сконцентруємо все в одному органі», — сказав він.

При цьому, в самому законопроекті не передбачено ліквідації будь-яких підрозділів СБУ і МВС, але в БФР переходять їх повноваження з розслідування економічних злочинів.
Відзначимо, що 2 вересня стало відомо про ліквідацію ВБЕЗ при МВС. А 4 вересня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук закликав СБУ скасувати управління по боротьбі з економічними злочинами.
У пояснювальній записці зазначається, що створення БФР зменшить податковий тиск на бізнес. У документі наводиться кілька аргументів на користь створення БФР. Так, на думку авторів проекту, існування спеціалізованого органу з боротьби із одним явищем (наприклад, податковими злочинами), призводить до того, що сам такий орган починає виступати запорукою існування злочинів.
Ще одним аргументом є те, що порушення податкового законодавства становить лише частину економічної злочинності. «Такі види, як отримання монопольних надприбутків, порушення правил конкуренції, шахрайство, кіберзлочинність, порушення споживчих норм і стандартів, фальсифікація бухгалтерської звітності рівною мірою важко віднести як до традиційної компетенції міністерства внутрішніх справ, так і міністерства фінансів або іншої урядової структури», — вказується в записці.
Завдання і повноваження
Згідно з проектом закону, основними завданнями БФР буде: запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних злочинів у сфері господарської діяльності, які прямо або побічно завдають шкоди публічному інтересу в сфері фінансів, а також пов’язаних з ними інших кримінальних злочинів у сфері господарської діяльності та проти власності.
БФР братиме участь у забезпеченні безпеки держави шляхом комплексної протидії кримінальним правопорушенням, які несуть суттєвий негативний вплив на національну економіку, сприяють її тінізації, масштабній недобросовісній конкуренції, відпливу капіталу та інших негативних явищ, які уповільнюють темпи економічного зростання і загрожують національним інтересам у сфері економіки.
У проекті закону йдеться, що детективи БФР здійснюють самостійне проведення оперативно-розшукової діяльності, фізичний захист надається органами національної поліції. При цьому, співробітники БФР зі спеціальним званням уповноважені в межах компетенції застосовувати поліцейські заходи. Наприклад, проводити стеження за допомогою спеціальних технічних пристосувань, проникати в житло або застосовувати вогнепальну зброю.
До якої інформації отримає доступ БФР
Згідно із законопроектом, БФР може обмінюватися інформацією з іншими правоохоронними органами.
БФР матиме прямий доступ до автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів і банків даних, власником яких є держоргани або органи місцевого самоврядування. Ось ці держоргани: Податкова і прикордонна служби, Нацбанк України (НБУ), Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку, Центральний депозитарій цінних паперів, Фонд держмайна України (ФДМ).
БФР може користуватися державними і урядовими засобами зв’язку і комунікацій, мережами спеціального зв’язку та іншими технічними засобами.
Якщо у БФР немає прямого доступу до відповідної інформації, то його співробітники роблять запит на отримання інформації. Розглянути і дати відповіді на запит БФР потрібно буде протягом 10 робочих днів, з можливістю продовження цього терміну до 30 днів.
Варто відзначити, що в проекті окремим пунктом передбачено тісний контакт БФР з НБУ, ФДМ, органами Державної прикордонної служби та іншими органами державної влади. При цьому, БФР може укладати з окремими держорганами угоди про обмін інформацією.
Законопроект зобов’язує Антимонопольний комітет України, ФДМ, орган державного фінансового контролю в Україні, а також інші державні органи з метою запобігання і протидії кримінальним правопорушенням, віднесеним до підслідності БФР:
1) передавати в бюро відомості, які можуть свідчити про економічні правопорушення;
2) проводити за запитом БФР в межах своєї компетенції ревізії, перевірки та інші дії щодо контролю за дотриманням законодавства України фізичними та юридичними особами.
Отримання від банків інформації, яка містить банківську таємницю, здійснюється у порядку та обсязі, визначених законом «Про банки і банківську діяльність». Отримання від Центрального депозитарію цінних паперів, Національного банку України та депозитарних установ інформації, що міститься в системі депозитарного обліку цінних паперів відбувається відповідно до закону «Про депозитарну систему України». Відповідну інформацію БФР потрібно надавати не більше ніж протягом трьох робочих днів, з можливістю продовження на два дні.
Як гарантується незалежність БФР
У проекті сказано, що втручання органів держвлади і місцевого самоврядування, політичних партій, громадських об'єднань, інших юридичних осіб, а також фізичних осіб, у роботу БФР заборонено. Крім того, міністру фінансів або будь-яким іншим посадовим особам міністерства забороняється давати будь-які письмові або усні вказівки, доручення або розпорядження співробітникам БФР у конкретних кримінальних провадженнях і оперативно-розшукових справах.