Позов до Порошенка і Гонтаревої. Суркіс зазнав поразки у Високому суді Лондона
Суддя Калвер вважає спроби Ігоря Суркіса звинуватити ексголову НБУ Валерію Гонтареву в змові такими, що «не мають реальних шансів на успіх, і є приреченими на провал».
У партії Європейська солідарність повідомили сьогодні з посиланням на адвоката Іллю Новікова, що «Лондонський суд відмовив у позові братів Суркісів проти Петра Порошенка і Валерії Гонтаревої у справі ПриватБанку».
«Сьогодні вийшло рішення Лондонського суду, яким повністю відмовлено Ігорю Суркісу і групі компаній, що належать його родині, в позові щодо націоналізації ПриватБанку. Позов на суму більше 350 мільйонів доларів. Були заявлені претензії до п’ятого Президента України Петра Порошенка і колишньої голови Нацбанку Гонтаревої. Ці претензії суд визнав повністю неспроможними», — прокоментував Новіков.
Позов Суркісів проти Порошенка і Гонтаревої. Чому це вигідно олігархові Коломойському?
Позов до Порошенка і Гонтаревої подав Ігор Суркіс і шість зареєстрованих в Англії в 2012 році компаній, які суддя Калвер називає «компаніями сім'ї Суркісів». Він стосується втрати Суркісами $350 млн коштів в ході націоналізації ПриватБанку: грошові кошти, розміщені сім'єю Суркісів і їх компаніями на депозитних рахунках банку і його філій, потрапили під процедуру bail-in, оскільки Суркіси були визнані пов’язаними з ПриватБанком особами.
Позивачі заявили в позові, що визнання Суркісів пов’язаними з ПриватБанком особами було результатом змови Порошенка і Гонтаревої, ціль якої полягала в тому, щоб «позбавити сімейні компанії Суркісів коштів, що знаходяться у них в ПриватБанку», випливає з тексту з висновками судді Калвера, який опублікований в базі BAILII. Згідно з позовом, Суркіс також стверджує, що Порошенко і Гонтарева змовилися про це, щоб чинити тиск на Суркіса, «щоб він безкоштовно передав Порошенку свою 8,33%-ву частку в українській медіа групі 1+1». У позові йдеться, що нібито в лютому 2016 року Порошенко і Суркіс уклали усну домовленість про угоду з купівлі Порошенком частки в 1+1 за суму, яка в опублікованому сьогодні судовому документі не вказується.
Порошенко і Гонтарева подали клопотання про відхилення позову на підставі того, що на них поширюється дія Закону про державний імунітет від 1978 року. Згідно з цим законом, іноземні держави та їх посадові особи мають імунітет від судових розглядів в англійських судах.
З документа з висновками судді випливає, що він не погодився з аргументами адвокатів Суркіса щодо того, чи може Високий суд Лондона розглядати цей позов.
Суддя дійшов висновку, що в усьому, що стосується процедури bail-in, Гонтарева і Порошенко діяли в ході виконання своїх обов’язків як посадові особі української держави, тому судовий розгляд у Високому суді Лондона заборонено Законом про державний імунітет.
Суддя також вважає, що спроби звинуватити Гонтареву в змові «не мають реальних шансів на успіх і приречені на провал»
«Буде справедливо по відношенню до Валерії Гонтаревої відзначити, що, хоча я жодним чином не засновую своє судження на цих фактах, вона не є олігархом, вона — поважний професійний банкір з більш ніж 30-річним досвідом роботи в цій галузі», — йдеться в тексті.

ПриватБанк був націоналізований у грудні 2016 року. Держава докапіталізувала його на 155 млрд грн.
Розслідування агентства Kroll показало, що ПриватБанк був «об'єктом масштабних і скоординованих шахрайських дій як мінімум протягом десяти років до націоналізації, що призвело до завдання банку збитків щонайменше в $5,5 млрд».
ПриватБанк хоче повернути виведені колишніми власниками гроші на суму близько $3,75 млрд. Банк судиться з Коломойським і Боголюбовим у Великобританії, США, на Кіпрі, в Ізраїлі і Україні.