Поштові пересилки: чи повинен оподатковуватися імпорт?

19 грудня 2017, 10:20
Позиція

Думка Іллі Несходовського,  директора Інституту соціально-економічної трансформації, про оподаткування імпорту

Реакція українців на зміну правил в оподаткуванні поштового імпорту, які повинні почати діяти з 2019 року, підтвердило вже відому позицію: "Ми звичайно проти корупції, але якщо що, то кум має всі проблеми вирішити." І для таких не має значення, що "челноки" і поштові "імпортери" завозять без сплати податків товарів в Україну на мільярди доларів і, таким чином, їх же самих позбавляють роботи і гідної зарплати. Головне щоб вони, гіпотетично,не потрапили під ці обмеження, могли зекономити пару десятків гривень при купівлі нового смартфону

Відео дня

На сьогодні Україна, згідно статистичних даних є чи не найбіднішою країною Європи, а розмір середньої заробітної платні в нашій державі поступається не лише відповідному показнику в країнах-членах ЄС, але й більшості пострадянських країн.

За таких умов, українці часто намагаються зекономити кожну копійку, шукаючи способи купувати речі за найнижчою ціною і одним з таких способів є купівля товарів в іноземних інтернет-магазинах, де часто товари в рази дешевше ніж в українських магазинах.

Все було добре доти, поки дана пільга використовувалася лише для особистих потреб, але окремі "ділки" вирішили скористатися даною можливістю, що поставити на комерційний потік "поштовий імпорт" в Україну. З кожним роком кількість осіб, які на цьому організовували свій "бізнес", лише збільшувалася: їх конкурентна перевага була лише в тому, що вони пропонували товар дешевше за рахунок "челноків" або "поштового імпорту", які на мільярди доларів завозили товар без оподаткування.

Постало серйозне питання - як вирішити дану проблему: з одного боку звичайні громадяни, які купують товар для особистих потреб, а з іншого ті, хто масово купує і перепродає товар, користуючись цією пільгою. Восени компанія GfK провела дослідження і встановила, що абсолютна більшість громадян, які купують товари в іноземних інтернет-магазинах, здійснюють не більше 12 посилок на рік (Дослідження - http://company.ligazakon.ua/archives/6358).

Також дослідження GfK показало, що за останній рік було здійснено 10% дорогих он-лайн покупок із доставкою з-за кордону (більше 5 тис. грн), а це більше 3 млн. одиниць посилок. В свою чергу офіційна статистика ДФС, за даними поштових операторів, показує, що потік покупок понад 150 Евро складає лише 0,5% - тобто 153 тис. одиниць посилок. Це дає нам розуміння того, що обсяги імпорту, який має оподатковуватись, але не оподаткуовуєься – удесятки разів більший, ніж це показує офіційна статистика. Вцілому система контролю на цей час виглядає неефективною, необхідно розробити та впровадити дієву система обліку та контролю за обігом посилок.

Таким чином, нещодавно прийняий Парламентом законопроект №6776-д, який передбачає, що кількість посилок безмитного ввезення товарів на рік не повинна перевищувати 36 посилок (3 посилки на місяць), виглядає як такий, що не обмежує права громадян у використанні даної пільги, при цьому ускладнює побудову «схем» задопомогою цих норм.

Раніше був також досліджений міжнародний досвід з цього питання. Так, наприклад, в ЄС існують високі митні збори, а обмеження на безмитне ввезення посилок ще жорсткіші (сьогодні в ЄС діє обмеження у 22 євро на ввезення товарів без оподаткування). І при цьому європейці можуть дозволити собі купувати набагато більше товарів, ніж українці, тому що рівень їхнього добробуту та достатку у рази вищий, ніж в Україні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ілля Несходовський,

директор Інституту соціально-економічної трансформації

Експерт Реанімаційного Пакету Реформ


Отже, можна зробити декілька узагальнень і висновків:

По-перше, E-commerce є світовим трендом, який значно розширює можливості громадян у купівлі товарів за межами країни, але варто так само говорити, що це частина зовнішньоекономічної діяльності. Уже зараз в вартісному вимірі 8% від імпорту (в торговому обороті) - це посилки. І якщо пільга у безмитному ввезені товарів для громадян, враховуючи їх низький рівень доходів, є обґрунтованою, то зловживання нею у комерційних цілях однозначно треба обмежувати.

По-друге, абсолютна більшість звичайних громадян не відчують жодних змін. Україна як найбідніша країна Європи дозволяє безмитно ввозити в країну товару на 450 евро щомісяця. Як вже згадувалося, що згідно з дослідженнями GFK, у 2017 році середня вартість посилок, які пересічні українці отримували з-за кордону, не перевищувала 50 євро, а їхня кількість склала 12 на рік. Відтак, подібні обмеження, запроваджені парламентом, не зачіпатимуть інтереси пересічних українців. Насамперед вони покликані боротись зі зловживанням правилами митного перетину товарів збоку нечесних підприємців.

По-третє, основна мета новації - формування рівних конкурентних умов для всіх учасників ринку, як тих хто виробляє в Україні, так і тих, хто імпортує товар. На сьогодні, через використання цієї схеми імпортний товар за рівних умов на 30% дешевше за його український аналог. Від цього страждають українські виробники у яких нема жодних шансів виробити український товар дешевше за імпортний. Внаслідок цього підприємства несуть збитки, банкрутують, а українці, втрачають роботу, або власник економить на їх зарплатах. У підсумку все це впливає на рівень добробуту українців.

І наостанок, "бізнес" має припинити зловживати пільгами для громадян. Для юридичних осіб, читай підприємців, норма про 150 євро на кожен день залишається незмінною, але при реалізації підприємство має заплатити відповідні податки. Можливо, це й дратує тих, хто заробляє на схемах побудованих на мінімізації податків, користуючись нормами Митного кодексу для пересічного громадянина? Але мета виправдовує можливі незручності – створити чесні правила гри на ринку, побороти недобросовісну конкуренцію та дати можливість малому і середньому бізнесу чесно розвиватися. Наш добробут в межах нашої відповідальності, тож варто підтримати чесну конкуренцію, а не контрабандних ділків.

Показати ще новини
Радіо НВ
X