Подорожчання одного антибіотика призвело до обвалення акцій фармкомпаній США і Європи

24 вересня 2015, 17:51
Різке підвищення за ніч ціни на антибіотик Daraprim на 5000% призвело до обурення в американському суспільстві та, у підсумку, до падіння акцій американських і європейських фармкомпаній

Ціна на препарат Daraprim, який спочатку коштував лише $1 за таблетку, підвищувалася в кілька етапів, кожного разу після перепродажу прав на його виробництво, повідомляє slon.ru.

Відео дня

Останньою ланкою в цьому ланцюжку був стартап Turing Pharmaceuticals, який підняв ціну на препарат відразу на 5000% – до $750 за таблетку.

Видання зазначає, що у підсумку голова цього стартапу 32-річний Мартін Шкрелі, який є головою Turing Pharmaceuticals, за ніч став найненависнішою людиною у США і "втіленням усього, що не так з капіталізмом".

Коментуючи подорожчання препарату, він заявив, що препарат, який на ринку вже понад 60 років, не був "фінансово життєздатним" за старої ціни і застосовувався недостатньо широко, щоб подорожчання вплинуло на систему охорони здоров'я.

"Справа не в тому, що жадібна фармкомпанія хоче обдурити своїх клієнтів. Ми просто хочемо залишитися в бізнесі", – заявив Шкрелі.

І хоча фармкомпанії регулярно купують добре відомі ліки, які вже себе зарекомендували, і перетворюють їх на дорогі препарати, дії стартапу запустили ланцюгову реакцію громадського обурення.

Спочатку обурилися медичні організації США, потім медіа, і врешті-решт у справу втрутилася кандидат у президенти США Хілларі Клінтон.

"Таке цінове обдурювання на ринку спеціалізованих ліків обурливе. Завтра я представлю план, як із цим боротися", - заявила вона у Twitter.

Цей твіт обвалив 21 вересня акції американських фармкомпаній, а 22 - європейських.

Біотех-індекс Nasdaq знизився на 4,5% 21 вересня (усі разом його учасники втратили близько $15 млрд). Наступного дня індекс впав ще на 1,7%.

У Європі акції GlaxoSmithKline і AstraZeneca подешевшали більше ніж на 3%, ірландської Shire - більше ніж на 4%, швейцарської Roche і німецької Merck більше ніж на 2%.

Під тиском політиків Turing Pharmaceuticals заявила, що знизить ціну препарату, не повідомивши, однак, на скільки, зазначає видання.

Нагадаємо, у липні китайський фондовий ринок обвалився до двадцятирічного мінімуму.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X