Податкова амністія. Чи можна зараз купити активи, які потім буде амністовано
Як буде працювати податкова амністія для активів, придбаних в 2021 році і для активів зі змінною вартістю.
З 1 вересня в Україні запрацювала податкова амністія і вона працює не тільки для тих, хто подав декларацію.
Про це йдеться в колонці НВ Бізнес партнера ЮФ Василь Кісіль і Партнери Олександра Бородкіна і юриста компанії Дмитра Саранчука (посада виправлена після публікації).
На майно, яке потрапляє під автоматичну амністію, збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування не нараховується, відзначають експерти.
Також вважається, що з такого майна повністю сплачені податки і збори. Таким чином з точки зору податків, автоматична амністія може дійсно вважатися повністю «Безкоштовної».
Автоматичної амністії підлягає тільки майно осіб, які не подали декларацію. Якщо незадекларовані доходи вище дозволених в автоматичній амністії доведеться або декларувати всі за зниженою ставкою, або амністувати частина без декларації безкоштовно, відзначають експерти.
Під автоматичну амністію потрапляє:
- Житлова нерухомість в Україні — одна або кілька квартир площею не більше 120 м², один або кілька житлових будинків загальною площею не більше 240 м², або незавершене будівництво відповідних об'єктів.
- Нежитлова нерухомість в Україні — одне або кілька приміщень некомерційного призначення не більше 60 м², або відповідне незавершене будівництво.
- Земельні ділянки в Україні, сукупний розмір яких по кожній окремій ділянці не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу.
- Один транспортний засіб особистого некомерційного використання, крім (1) легкових автомобілів з об'ємом двигуна понад 3000 см ³ або ринковою вартістю понад 400 тис. Грн, (2) мотоцикла з об'ємом понад 800 см³, (3) транспортних засобів, призначених для перевезення від 10 осіб, (4) літака, вертольота, яхти, катера.
- Інше майно сумарною вартістю не більше 400 тис. грн.
Ці ліміти стосуються не тільки майна, яке пройшло повз податків, а й того, з якого податки були належним чином сплачені, відзначають автори колонки.
Вартість майно потрібно вважати за станом на дату закінчення періоду декларування — на 1 вересня 2022 року. Відзначається, що якщо частина майна складається з майна зі змінною вартістю (біржових паперів або криптовалюти), визначити, чи підпадає таке майно в автоматичну амністію можна буде тільки в останній день подачі декларації.
Які є обмеження для різних видів активів
Як підкреслюють автори колонки, об'єкти нерухомості амністують в цілому, а не квадратними метрами. Таким чином, якщо квартира має площу 125 м² - вона повністю не буде амністована.

Аналогічна ситуація склалася з транспортом: якщо автомобіль має об'єм двигуна або середньоринкову вартість вище ліміту — не можна амністувати його частково.
З землею ситуація ще складніше — експерти відзначають, що важко зрозуміти, як вважати сукупний розмір ділянок по кожній окремій ділянці. Автори колонки припускають, що мова йде про те, що сукупний розмір земельних ділянок кожного цільового призначення не повинен перевищувати норм безоплатної передачі.
Таким чином, сукупний розмір кількох земельних ділянок індивідуального дачного будівництва повинен бути не більше 0,10 га.
На думку експертів, найбільше запитань викликають «інші активи». Відзначається, що закон не визначає можливість «поділу» активу, що перевищує ліміт, якщо їм є речі, визначені родовими ознаками, наприклад банківські метали, або якщо активом є частка в статутному капіталі.
«Зараз логічно виходити з того, що частина, яка потрапляє під ліміт, все ж амністують, а сума перевищення залишиться не амністована», — припускають юристи.
Експерти підкреслили, що під амністію також потрапляє майно, придбане після
Нагадаємо, що з 1 вересня в Україні стартувала податкова амністія. Спецдекларірованіе триватиме один рік — з 1 вересня цього року до 1 вересня 2022-року.