Податки в Україні. Скільки українці недоплачують до бюджету і як знизити податкове навантаження на заробітну плату

20 вересня 2021, 06:30

Як знизити навантаження на фонд оплати праці в Україні і як це допоможе прискорити зростання зарплат і детінізувати ринок праці.

Масштаби ухилення від сплати податків в Україні оцінюються в 60-230 млрд гривень щорічно, а щорічні втрати бюджету від них становлять від 24 до 94 млрд.

Про це в колонці для НВ Бізнес пише економіст, координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетьман.

Відео дня

Як зазначає Гетьман, сукупна навантаження на заробітну плату в Україні в даний час складає 34% за ефективною ставкою або 51,5% по відношенню виплаченої зарплати до суми податків.

За цим показником Україна є «Антилідером» серед країн зі схожим рівнем економічного розвитку і випереджає деякі розвинені країни. Зокрема: США навантаженням 31,7%), Британію (30,9%), Канаду (30,9%), Австралію (28,6%), Південну Корею (22,6%), Ізраїль (22,1%), Швейцарії (21,8%), Мексику (20,4%) і Нову Зеландію (18,1%).

Які особливості оподаткування в Україні?

В Україні занадто високий рівень перерозподілу через публічні фінанси. На думку Гетьмана це заважає швидкому економічному зростанню і точно перекреслить плани уряду щодо подвоєння ВВП України до 2030 року. Цей показник зафіксований в Національній економічній стратегії 2030.

Відзначається, що хоч рівень публічних видатків в Україні зменшився за останні 8 років 51% до 45%) - це ще дуже далеко від рекомендованих економістами 33-35% від ВВП.

На думку автора колонки, Україна повинна якомога швидше прийти до оптимального рівня, а також знижувати найбільш шкідливі прямі податки. В даний час навантаження на заробітну плату в Україні становить: 22% ЄСВ + 18% ПДФО + 1,5% військовий збір. У перерахунку на ефективну ставку навантаження на фонд оплати праці становить 34%, по відношенню виплаченої зарплати до суми податків - 51,5%.

Які є ініціативи щодо реформи оподаткування зарплат

Зараз є дві законодавчі ініціативи, спрямовані на врегулювання ключових проблем на ринку праці, спрямовані на виправлення недоліків оподаткування.

Перший законопроект передбачає поступове зниження навантаження на фонд оплати праці до 25% і введення інституту оподаткування домогосподарств.

Друга ініціатива пропонує поступове зниження навантаження на фонд оплати праці до 25%, перехід на оподаткування майна (Землі і нерухомості) на основі кадастрової вартості з урахуванням об'єктивних ринкових даних, заморожування зростання витрат держбюджету і їх ревізію з метою скорочення до цільового показника 5%.

Обидва проекти пройшли обговорення на експертному круглому столі за участю представників Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, фахівців Офісу простих рішень, експертів аналітичних центрів, представників провідних бізнес-асоціацій.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Повну версію колонки координатора експертних груп Економічної експертної платформи Олега Гетьмана можна прочитати за посиланням.

Редактор: Люба Балашова
Показати ще новини
Радіо НВ
X