Нові порядки. Що потрібно знати про отримання пільгових пенсій за віком в Україні

17 липня 2021, 07:04

В Україні, згідно із законодавством, для деяких категорій громадян передбачена виплата пільгових пенсій по досягненню певного віку. Розповідаємо, що потрібно знати про пільгові пенсії в Україні в 2021 році.

Право на такі вилати мають працівники, які працюють на посадах і в професіях з особливо шкідливими і важкими умовами роботи. Забезпечення громадян пенсійними виплатами регулює Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Також право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах контролюється Законом України № 1788-XII Про пенсійне забезпечення.

Відео дня

Пільгові пенсії в Україні: що потрібно знати

Згідно ст. 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком, незалежно від останнього місця роботи, на пільгових умовах мають особи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, — за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, а також після досягнення 50 років і при стажі роботи:

 • не менше 25 років у чоловіків них не менше 10 років на зазначених роботах),
 • не менше 20 років у жінок них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах).

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, — за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць — по досягненню 55 років і при стажі роботи:

 • не менше 30 років у чоловіків них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах);
 • не менше 25 років у жінок них не менше 10 років на зазначених роботах).

У пільговий стаж враховуються всі періоди роботи на посадах і професіях, які зазначено у, незалежно від того, коли вони були в них внесені Списки). Пенсії будуть нараховуватися за умови підкріплення заявленого стажу офіційними документами, що підтверджують умови праці (до 21.08.1992) та проведення атестацій робочих місць праці (після 21.08.1992).

Кому збільшили стаж і вік для призначення пільгових пенсій

Закон Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 № 213-VII I вніс ряд змін до Закону України Про пенсійне забезпечення. Згідно з ним, з 1 квітня 2015 року належало поступове збільшення віку виходу на пенсію на пільгових умовах на 5 років. Тобто, згідно з нововведеннями, кожні півроку вік виходу на пенсію зростав на шість місяців, а також зростав стаж роботи для чоловіків і жінок на шість місяців на рік. Нововведення не торкнулися показників пільгового стажу.

Вони діяли аж до 23 січня 2020 року, поки Конституційний суд не визнав їх неконституційними. КСУ визнав їх недійсними, оскільки вони суперечили ч.1 ст. 8 Конституції України і порушували принцип верховенства права.

Як підтвердити стаж роботи в шкідливих та важких умовах

Щоб підтвердити, що людина працювала на посаді, яка передбачає право на пільгову пенсію, вона повинна надати територіальному органу ПФУ свою трудову книжку. За умови її відсутності трудовий стаж може бути встановлений на підставі інших документів, які були видані за місцем роботи, навчання, служби. Спосіб підтвердження стажу визначається порядком, встановленим постановою КМУ від 12.08.1993 № 637. Порядок підтвердження стажу роботи в складних і шкідливих умовах вказано в п. 10 Порядку застосування списків № 1 і № 2.

Які документи потрібно мати для отримання пільгової пенсії?

Пенсійний фонд змінив порядок подання та оформлення документів для призначення пільгової пенсії та перерахування підприємствами та організаціями коштів на її виплату відповідно до постанови КМУ від 18.07.2007 № 937 «Про затвердження Порядку призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці». Це передбачено постановою правління ПФУ від 03.02.2021 № 2−1. Крім суми пільгової пенсії, фінансуванню підлягають також всі витрати на її виплату і доставку.

Документи, які подаються до ПФУ для отримання пільгової пенсії за віком:

 • трудова книжка з належно оформленими записами про займану посаду і період виконуваної роботи;
 • виписка з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці;
 • уточнююча довідка — якщо в трудовій книжці немає відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах (п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637).
 • довідки про підтвердження стажу роботи для призначення пільгової пенсії за рахунок коштів підприємств, організацій за результатами атестації робочих місць за умовами праці за формою;
 • копії наказу про атестацію відповідного робочого місця (Робочих місць);
 • гарантійний лист про перерахування коштів на рахунок територіального органу Пенсійного фонду України за формою.

Кому можуть призначати пільгові пенсії за рахунок коштів підприємства

Закон України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування передбачає, що деяким категоріям працівників може призначать пенсію за рахунок підприємств і організацій, де вони працюють, в залежності від умов праці. Порядок їх призначень затверджений постановою КМУ від 18.07.2007 № 937. Це стосується тільки тих підприємств і організацій, які не фінансуються і не дотуються з бюджету.

Хто може отримати пільгові пенсії за рахунок підприємств? Люди, які працюють або працювали на виробництвах, на посадах або за професіями, які не передбачених Списком № 1 і Списком № 2. Вони повинні володіти певною кількістю стажу для призначення пенсії на пільгових умовах на підприємстві, яке буде оплачувати пенсію:

 • чоловікам — при стажі роботи не менше 30 років них не менше 12 років 6 місяців на підприємстві, в рахунок яких призначається пенсія);
 • жінкам — при стажі роботи не менше 25 років них не менше 10 років на підприємстві, в рахунок яких призначається пенсія).
Редактор: Лілія Вітюк

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X