«Ризиків немає». В ОП заявили про продовження переговорів із МВФ, незважаючи на відсутність траншу
Радник керівника Офісу президента та ексміністр економрозвитку Тимофій Милованов заявив, що переговори з Міжнародним валютним фондом (МВФ) про надання чергового траншу проходять в нормальному режимі.
У коментарі, який НВ отримав у Офісі президента, Милованов зазначив, що наразі «переговорний процес знаходиться під контролем», а для української економіки немає істотних ризиків.
«Коли говоримо про будь-який переговорний процес, треба б обійтися без очевидних спекуляцій. У нас із МВФ постійно йде процес переговорного узгодження позицій. Істотних ризиків немає. Ситуація абсолютно під контролем. І фінансова — макроекономічна стабільність підтримується, системних ризиків немає, ситуація з бюджетом нормальна. І переговорна з МВФ», — заявив Милованов.
Радник глави ОП підкреслив, що наразі Україна й МВФ продовжують обговорення «принципових питань», для вирішення яких необхідно буде піти на компроміс.
«У той же час, як у будь-якому переговорному процесі, є принципові питання, пов’язані в тому числі з незалежністю державного управління. Які завжди і роблять наші переговори делікатними та складними. Кожен відстоює свою позицію, робить це твердо, відповідно, переговори займають час. І це нормально. Обом сторонам потрібно знайти компроміси в загальних інтересах. У цьому й полягає суть переговорів», — повідомив Милованов.
Раніше представник МВФ в Україні Йоста Люнгман повідомив, що місія щодо першого перегляду отриманої Україною в червні програми stand-by завершилася без результату. Це означає, що наступний транш від Фонду Київ поки не отримає.
МВФ 9 червня 2020 року затвердив нову 18-місячну програму stand-by для України на SDR3,6 млрд (приблизно $5 млрд) і відразу виділив $2,1 млрд першого траншу. Голова Нацбанку Кирило Шевченко заявляв, що Україна розраховує отримати у 2021 році три транші від МВФ на загальну суму в $2,2 млрд.
Робота місії МВФ із першого перегляду програми почалася у грудні та продовжилася у січні. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль прогнозував, що Україна отримає транш від Фонду в березні-лютому.
18 січня, на тлі протестів у регіонах, Кабмін України з ініціативи президента Володимира Зеленського прийняв постанову, якою з 1 лютого встановлюється гранична ціна на газ для населення на рівні 6,99 грн за кубометр (з урахуванням податку на додану вартість і плати за транспортування магістральними газопроводами) — в середньому на 30% нижче січневої ціни. Відкриття ринку газу для населення довго було одним із зобов’язань України перед МВФ. Без держрегулювання ринок пропрацював лише пів року. Міністр фінансів Сергій Марченко заявляв, що однією з умов отримання Україною наступного траншу від МВФ буде врегулювання ситуації на ринку природного газу для населення.
