Накопичувальні пенсії для українців. Який важливий момент упустила Верховна Рада
Без переходу на накопичувальний рівень пенсійної системи і додаткових пенсійних заощаджень, розвантажити солідарну систему і забезпечити належний рівень життя для майбутніх пенсіонерів буде вкрай проблематично.
Але при цьому існуючий законопроект про введення другого рівня пенсійного забезпечення, обговорюваний у комітетах Верховної Ради, не передбачає включення лайфових страхових компаній на етапі накопичення, а тільки на етапі здійснення довічних пенсійних виплат. Про це у колонці для НВ Бізнес пише Ніна Гузей, виконавча директорка Національної асоціації страховиків України.
Гузей підкреслює, що самі українці активно користуються послугами компаній, які здійснюють страхування життя.
«Вони вибирають накопичувальні програми — як до досягнення пенсійного віку, так і до певного терміну, встановленого договором. Такі програми популярні не тільки через можливість накопичення, а й тому, що забезпечують додатковий страховий захист (фінансову підтримку) на випадок критичних захворювань, травматичних ушкоджень та інших подій, пов’язаних з порушенням здоров’я або навіть смерті», — пише експерт.
За даними НБУ, станом на 1 червня 2021 року у страхових компаній-лайфовиків діяло близько 1,5 млн таких контрактів із фізичними особами, а сума страхових резервів (розмір зобов’язань по накопичень) за ними становила 12,7 млрд грн.
«У всіх європейських країнах, що мають позитивний досвід запровадження другого (обов’язкового) і третього (добровільного) рівнів пенсійної реформи, лайфові компанії є повноцінними учасниками як на етапі накопичення, так і на етапі здійснення пенсійних виплат», — підкреслює експерт.
На думку Гузей, недопуск страховиків до клієнта на етапі запуску пенсійної системи означає, що прямого контакту «клієнт — страховий/фінансовий консультант» не буде, а, отже, не буде широкої популяризації самої суті введення накопичувальної системи. Для більшості громадян ця новела залишиться без уваги, а для роботодавців, які будуть платити пенсійні внески — ще одним видом податку.
Повну версію колонки Додаткові пенсійні накопичення читайте тут .