«У нас є відповідь». Марченко заявив про відсутність проблем з обслуговуванням держборгу та можливе залучення коштів під гарантії США
Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що обговорюється можливість залучення Україною коштів під гарантії США у зв’язку з ускладненням доступу на ринок зовнішніх запозичень через ризик російського вторгнення.
Про це міністр сказав в інтерв'ю Економічній правді.
Марченко відзначив, що пік виплат за держборгом у 2022 році буде у вересні, коли потрібно погасити євробонди на $1 млрд.
«Якщо в цілому взяти рік, то в середньому щомісячні виплати на обслуговування і погашення боргу становлять близько 300 мільйонів доларів… З гривневими виплатами немає проблем. Щодо валютних — у нас є залишки на валютних рахунках, близько 35 мільярдів гривень або понад $1 млрд. Тобто ми спокійно проходимо цей період, навіть якщо у нас не буде ніяких валютних запозичень», — вважає голова Мінфіну.
Марченко додав, що бачить «всі можливості профінансувати дефіцит 3−3,5% до ВВП». Він додав, що Україні потрібно в цьому році отримати два транші від МВФ на суму $2,2 млрд (один на $700 млн, другий на $1,5 млрд) та макрофінансову допомогу ЄС.
«Те, що європейці починають нову програму макрофінансової допомоги, — дуже важливий сигнал, який свідчить, що ми знову у фокусі. Тобто ми вже маємо передумови, щоб замістити зовнішнє комерційне фінансування пільговим фінансуванням від міжнародних партнерів», — сказав міністр.
На його думку, довгострокові інвестори не панікують. «Панікують ті, хто вклав кошти на короткий термін, хотів заробити на Україні, а зараз продає, побоюючись загрози», — заявив Марченко.
Він повідомив, що обговорюється можливість надання гарантій урядом США для залучення коштів Україною.
«Поки що у форматі дискусій і діалогу. Така можливість для України існує, але поки що рішення не ухвалене. Якщо США будуть готові застосувати механізм гарантій, то Україна тут в пріоритеті. З 2016 року такий інструмент уряд США не використовував, проте в адміністрації Джо Байдена є схильність про це говорити на відміну від адміністрації Трампа. У Трампа одразу це відкидали. У мене буквально минулої п’ятниці [21 січня] була телефонна розмова із заступником міністра фінансів США Воллі Адеємо. Ми з ним про це говорили», — сказав міністр.
Він не сказав, про яку суму йдеться, та додав, що «не важлива сума, важливий сигнал». «Щоб усі гарячі голови зрозуміли, що в України немає ніяких катастрофічних проблем, достатньо сигналів», — вважає Марченко.
На його думку, Україна зможе пройти 2022 рік без випуску євробондів, якщо отримає всі кредитні кошти за програмою МВФ, макрофінансову допомогу від ЄС та матиме можливості ефективно запозичувати на внутрішньому ринку.
«Інші країни, наприклад, Канада, дає кредит 120 мільйонів канадських доларів. Це теж для нас підтримка. У нас ще є Світовий банк. Хочу, щоб ви зрозуміли: у нас є відповідь на ті проблеми, які нам створили», — запевнив міністр.

Нагадаємо, що через ризик російського вторгнення в Україну гривня минулого тижня оновила семирічний мінімум, а українські євробонди помітно подешевшали. Крім цього, нерезиденти продали ОВДП на 5,7 млрд грн.