Головний з нагляду в НБУ. Ярослав Матузка про перевірки банків, чищення системи, фінкомпанії, що сплять, і диких колекторів — інтерв'ю
Заступник голови НБУ Ярослав Матузка в першому інтерв'ю після отримання нових повноважень розповів, як йому передали напрям нагляду, чи потрібно ще очищати банківську систему і з чим матиме справу фінансовий ринок у 2021 році
Голова Національного банку України Кирило Шевченко запропонував своєму заступнику Ярославу Матузці, досвідченому юристу, зайнятися напрямом нагляду. Матузка прийняв нагляд після останньої зміни організаційної структури НБУ 11 грудня. Кар'єру юриста Матузка почав у 2001 році в Міністерстві фінансів України. Один рік він пропрацював у приватному секторі, після чого, працюючи в Мінфіні в різний час був членом наглядових рад у держбанках. Перед тим як прийти в НБУ, Матузка працював керівником напряму юридичної координації головного офісу ПриватБанку.
Нагляд з 20 жовтня курирував сам Шевченко, до нього в НБУ цим напрямом багато років займалася перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова. Їй в результаті дістався колишній напрям Матузки — фінансово-адміністративний і операційний блок.
Нагляд є одним з ключових секторів в роботі НБУ: результат роботи виражається в стабільності банківської системи та макрофінансової ситуації України. Співробітники департаменту з нагляду проводять перевірки банків, аналізують їх фінансовий стан, визначають пов’язаних з банком осіб і першими дізнаються про те, що банк необхідно вивести з ринку. Також за Матузкою тепер твердження угод M&A і призначення кадрів в банках.
Згадана зміна оргструктури регулятора стала необхідним кроком назустріч МВФ, оскільки 20 жовтня правління НБУ скоротило вертикаль підпорядкування Рожкової і її завдання перейшли до Шевченка. Так, новий голова НБУ сконцентрував у своїх руках значну частину повноважень регулятора. Що викликало стурбованість у західних партнерів. Нагадаємо, що побоювання МВФ щодо незалежності НБУ посилилися після відставки Якова Смолія, який заявив про політичний тиск. Погіршила ситуацію догана Рожковій і заступнику голови НБУ Дмитру Сологобу Радою Центробанку, після їхніх коментарів у ЗМІ про проблеми у співпраці з МВФ.
Журналіст НВ Бізнес зустрівся із заступником голови НБУ Ярославом Матузкою, який в своєму першому інтерв'ю після того, як зайнявся наглядом, розповів, чи є ще такі банки на ринку, як Аркада і Місто Банк, яких рішень чекати від НБУ банкам і небанківським установам у 2021 році, про його позицію у справі ПриватБанку, а також про заходи НБУ в межах санкцій США проти Олександра Дубінського.
Про нагляд, Промінвестбанк, Аркаду, Місто Банк і очищення ринку
— Давайте почнемо з нагляду. Як ви вважаєте, чи достатньо у вас компетентності в цьому напрямі, наскільки ви вже поринули в цю роботу?
— Я давно знайомий із системою банківського нагляду в НБУ. Перетинався з ним ще по своїй роботі в Міністерстві фінансів, коли в банківську кризу 2008−2009 років ми займалися капіталізацією банків за участю держави. Також у мене було досить щільне спілкування з представниками банківського нагляду, коли я працював у ПриватБанку, що вимагає глибоких знань нормативних документів і процесу роботи нагляду.

Коли у вересні минулого року я став членом правління НБУ, я, звичайно ж, в питання нагляду почав ще глибше занурюватися. Адже вони постійно обговорюються на засіданнях правління і інших колегіальних органів, у яких я брав участь. За останні два місяці, коли я став куратором блоку «нагляд», я вже досить глибоко увійшов в усі процеси і процедури нагляду.
Вважаю, що сьогодні система нагляду в НБУ побудована якісно. Свого часу нагляд був змінений на користь переходу на ризик-орієнтований підхід. Це дає можливість комплексно оцінити проблематику банку і перспективу його роботи. Тому бачу своїм пріоритетом збереження нинішніх підходів і їх подальше вдосконалення. Про подальшу трансформацію банківського нагляду у нас нещодавно були плідні обговорення з експертами місії МВФ.

— З чим вам довелося зіткнутися буквально, щойно ви отримали цей напрям?
— Це подальше вдосконалення наглядової функції. З цього питання ми вже почали щільну і конструктивну дискусію з МВФ. Також за останні два місяці наш блок прийняв чимало сенситивних рішень: виведення з ринку Місто Банку, відмова у придбанні істотної участі в БТА Банку та Промінвестбанку.
— А чому ви відмовили в купівлі Промінвестбанку Сергію Тігіпку?