Новий законопроект про валюту ухвалено в першому читанні

17 травня 2018, 14:17

Верховна Рада ухвалила в першому читанні та за основу проект закону Про валюту. Він передбачає врегулювання основних правил здійснення валютного регулювання та валютного нагляду в Україні.

За відповідний законопроект №8152 проголосували 253 народних депутати у четвер, 17 травня.

Проектом передбачається скасувати чинні на сьогодні застарілі документи щодо системи валютного регулювання і контролю, а також про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті.

Відео дня

Законопроектом передбачається запровадити новий режим валютного регулювання, визначити категоріально-термінологічний апарат валютного регулювання, встановити загальний режим проведення валютний операцій на території України, деталі здійснення валютних операцій (із встановленням виключень щодо розрахунків, які можуть здійснюватися на території України в іноземній валюті), проведення операцій з торгівлі валютними цінностями, транскордонного переказу та переміщення валютних цінностей.

Законопроект також пропонується встановити норми щодо ліцензування професійної діяльності з надання послуг щодо проведення валютних операцій, а також особливості проведення валютного нагляду (уточнити їхній склад, регламентувати права та обов’язки цих суб’єктів), обміну інформацією між суб’єктами валютних операцій, включаючи органи валютного нагляду та накладення санкцій за порушення валютного регулювання.

Проектом також пропонується врегулювати права й обов’язки резидентів і нерезидентів у сфері проведення валютних операцій, у тому числі обов’язок представляти органам і агентам валютного нагляду документи й інформацію.

Законопроект передбачає збереження мінімально необхідних повноважень Національного банку України, які "перешкоджатимуть раптовому відпливу короткострокового капіталу, що, в свою чергу, унеможливить виникнення надмірного тиску на обмінний курс та дестабілізацію валютного ринку".

Проектом для цього пропонується окремо визначити правовий режим уведення заходів захисту, спрямованих на зменшення ризиків стабільності банківської та/або фінансової системи країни та усунення негативного впливу можливих наслідків тиску на платіжний баланс, що може загрожувати досягненню цілей грошово-кредитної політики, а також валютної політики держави.


На початку березня 2018 року президент Петро Порошенко передав "нацбанківський" законопроект до Верховної Ради. Глава Нацбанку Яків Смолій розраховує, що закон буде прийнятий і набуде чинності вже поточного року, навіть з урахуванням передбаченого перехідного періоду.

Національний банк України (НБУ) готовий врахувати деякі положення з альтернативного законопроекту Про валюту, який подала група депутатів (рег. №8152-1). Однак регулятор наполягає на тому, що ці норми повинні бути включені в ініційований ним базовий законопроект №8152.

Показати ще новини
Радіо NV
X