Ціна питання — $73 млрд. НБУ зобов’яже банки враховувати у своїй діяльності вплив на клімат
Українські банки з 2024 року, інші фінансові установи з 2025 року будуть зобов’язані розкривати інформацію про проекти для фінансування з урахуванням їхньої ролі для сталого розвитку.
Як повідомляє Нацбанк, про це йдеться у новій Політиці НБУ щодо розвитку сталого фінансування на період до 2025 року.
«Цей документ, розроблений у співпраці з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC), спрямований на формування майбутнього ландшафту сталого фінансування в Україні. Він містить детальний опис задач та нового інструментарію для наближення діяльності українських фінансових установ до кращих світових стандартів інтеграції екологічних, соціальних та управлінських критеріїв (ESG) у фінансові послуги», — сказано у повідомленні регулятора.
Дорожня карта реалізації Політики щодо розвитку сталого фінансування передбачає:
— імплементацію екологічних, соціальних та управлінських (environmental, social and governance, ESG) факторів в систему корпоративного управління банків — з початку 2022 року; небанківських фінустанов — з кінця 2024 року;
— управління екологічними та соціальними ризиками (environmental and social risk management, ESRM). Система управління екологічними та соціальними ризиками буде інтегрована в загальну систему управління ризиками фінансових установ: банків — із 2023 року, небанківських фінустанов — із кінця 2024 року;
— оцінювання та відбір проєктів для фінансування з урахуванням їх ролі для сталого розвитку. Фінансові установи, відбираючи проєкти для фінансування, зобов’язані будуть оцінювати їх вплив на екологію, сталість економічної діяльності та енергоефективність, а також розкривати інформацію щодо технічних критеріїв та класифікацій (таксономій) економічної діяльності, ESG-показників, на основі яких здійснено оцінювання та відбір таких проєктів із використанням найкращих світових практик. НБУ розробить рекомендації з розкриття такої інформації для банків до кінця 2023 року, для небанківських фінустанов — до кінця 2024 року;
— обов'язковість розкриття фінансовими установами інформації про сталий характер їх діяльності. Фінансові установи повинні будуть розкривати інформацію про те, наскільки їх діяльність є сталою, про її вплив на довкілля, про репутаційні та фінансові ризики, що виникають у зв’язку із впливом їх діяльності на довкілля. Рекомендації щодо розкриття такої інформації Національний банк розробить до кінця 2023 року для банків, до кінця 2024 року — для небанківських фінустанов. Крім того, регулятор ретельно стежитиме за виконанням цих вимог банками з початку 2024 року, небанківських фінустанов — з початку 2025 року.
Розроблення стандартів сталого фінансування та рекомендації щодо інтеграції екологічних, соціальних і управлінських стандартів в діяльність фінансових установ відбуватиметься в межах реалізації Договору про співпрацю між НБУ та IFC від 16 квітня 2021 року для впровадження Проєкту з розвитку сталого фінансування в Україні.
За даними IFC, на ринках, що розвиваються, існують можливості для кліматичних інвестицій на суму близько $23 трлн до 2030 року, водночас в Україні вони оцінюються в $73 млрд.
«Завдяки розробленню та подальшій імплементації Політики щодо розвитку сталого фінансування Україна примножить можливості скористатися цим потенціалом», — зазначили у НБУ.
