В систему українських недержавних пенсійних фондів залучено лише 5% працюючих — USAID
Система недержавного пенсійного забезпечення в Україні потребує значного реформування (уточнено).
Про це йдеться в дослідженні «Недержавне пенсійне забезпечення в Україні: оцінка та рекомендації», підготовленому проектом USAID.
Станом на 31 грудня 2018 року загальний накопичений пенсійний капітал у недержавних пенсійних фондах (НПФ) становив близько 2,745 млрд грн (близько $100 млн).
Середня сума накопичених активів на учасника НПФ становить 3 210 грн або близько $115. Кількість учасників — 855 300 осіб або близько 5% зайнятого населення.
«Більшість (54%) учасників пенсійної системи третього рівня сконцентровані лише в двох НПФ: у професійному НПФ „Магістраль“ Професійної спілки залізничників і транспортних будівельників Державної адміністрації залізничного транспорту України (326 467 осіб, або 38% всіх учасників третього рівня, станом на кінець 2018 року) та у відкритому НПФ „Європа“ (133 790 осіб, або 16% всіх учасників). На рахунку одного учасника НПФ „Магістраль“ в середньому лише 118 грн, а НПФ „Європа“ — 215 грн (станом на 31.12.2018). Системі недержавного пенсійного забезпечення не вдалось залучити велику кількість учасників. Більшість наявних учасників НПФ є працівниками, пенсійні плани яких фінансують їхні роботодавці, і вони зазвичай не звертають значної уваги на власні пенсійні рахунки або на функціонування чи результати діяльності відповідного НПФ», — йдеться в звіті.
Загальні показники діяльності НПФ третього рівня залишаються низькими.
«За 'ять років (з грудня 2013 року по грудень 2018 року), середньорічний чистий номінальний інвестиційний дохід (за вирахуванням витрат на оплату послуг) становив 9,6%. За той самий період середньорічний рівень інфляції сягнув 19,2%. Отже, учасники НПФ в середньому отримали від'ємний чистий інвестиційний дохід (з вирахуванням витрат на оплату послуг та інфляції) в розмірі -8,1% на рік», — відзначили автори дослідження.

Витрати за надання послуг недержавним пенсійним фондам сягають понад 4% щорічно. Понад 80% накопичених пенсійних активів розміщено в державних цінних паперах або на банківських депозитах.