Не криптовалюта. Що таке е-гривня, і як вона працюватиме

25 лютого 2019, 16:53

Електронна гривня знаходиться на завершальному етапі розробки. Практичний пілотний проект запуску е-гривні вже завершено.

Про це повідомили в Нацбанку.

За підсумками пілотного проекту фахівці підготували аналітичну записку, яку оприлюднять пізніше. Задум про запуск валютної одиниці в цифровому форматі з’явився близько двох років тому.

Відео дня

У світі немає єдиної стратегії щодо розвитку подібних валют

Тоді українці стали досліджувати міжнародний досвід і створювати належні науково-технічні рішення, розповів директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку центробанку Олександр Яблунівський.

"У світі немає єдиного розуміння і єдиної стратегії щодо розвитку подібних валют. Знову ж таки, дуже багато хто плутає криптовалюта з CDBC, іншими інструментами. Тобто ми не говоримо в даному випадку про криптовалюта, ми говоримо про цифрову валюту Національного банку. Вона може бути зроблена як на технології централізованого реєстру, так і децентралізованого реєстру. Це абсолютно окреме питання, який далі вже випливає з тієї бізнес цільової моделі, яка буде обрана", – зауважив Яблунівський.

За його словами, це буде цифрова валюта, що випускається Центральним банком. І Україна в цьому питанні дещо випереджає світових лідерів. 

Технологія блокчейн

Цифрова гривня функціонуватиме на базі технології блокчейн, розповідав раніше голова НБУ Яків Смолій. Блокчейн – це база даних, що одночасно зберігається на безлічі комп’ютерів, з’єднаних один з одним в інтернеті.

Е-гривня не буде криптовалютою на зразок біткойна

Нині ця технологія найчастіше використовується для переведення криптовалют, але її активно впроваджують і для інших цілей. У Нацбанку заперечують, що електронна гривня буде криптовалютою на зразок біткойна. Технологія блокчейн – це єдина між ними схожість, адже добувати валюту може будь-який учасник мережі блокчейна.

Якогось єдиного центру у криптовалюти немає і не може бути за визначенням. У випадку з електронною гривнею все інакше: всі комп’ютери, що вироблятимуть е-гривню, перебуватимуть під контролем Національного банку. 

Швидко, безпечно і дешево

Керівник проекту Finclub Руслан Чорний вважає, що ця технологія дасть змогу щоденним платежам українців проходити швидко, безпечно і дешево.

"В саму гривню, в сам платіжний засіб може бути засунуто технологічно дуже багато різних функцій. Як-то інформація про право власника, його відбитки пальців, тобто що завгодно для того, щоб людина могла розраховуватися більш менш швидко і не проходити зайву ідентифікацію", – зазначив Чорний.

Жодного прориву не відбудеться

Найімовірніше, це буде програма, яку можна встановлювати на пристрої, щось подібне до системи клієнт-банк, припустив колишній заступник голови Нацбанку Олександр Савченко.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Нагальніше питання для України – заснувати власну платіжку систему

І тут жодного прориву не відбудеться, каже економіст. Нагальніше питання для України, за його словами, – заснувати власну платіжку систему, що могла б конкурувати з MasterCardVisa та іншими.

"Отут Нацбанк відстає від всіх у світі – африканські країни таке зробили. Бо ми всі, коли розраховуємося Visa, MasterCard оплачуємо податок десь на рівні 2% за кордон. Це неприпустимо. Криптовалют не може бути, поки національних претендентів немає", – зауважив Савченко.

Показати ще новини
Радіо НВ
X