НБУ захотів більше повноважень на фондовому ринку

26 жовтня 2018, 10:47

Національний банк України (НБУ) вважає за необхідне посилити свою роль в інфраструктурі фондового ринку для забезпечення фінансової стабільності в країні. Для цього регулятор пропонує передати йому повноваження оверсайту (нагляду) над Національним депозитарієм України та Розрахунковим центром.

Про це повідомила прес-служба НБУ.

Оверсайт має полягати у перевірці цих учасників фондового ринку на відповідність міжнародним стандартам Principles for Financial MarketInfrastructures (PFMI), розробленим Комітетом з платіжних систем та ринкової інфраструктури Банку міжнародних розрахунків (Committeeon Payments and Market Infrastructures, Bank for International Settlements) та Міжнародною організацією комісій з цінних паперів (International Organization of Securities Commissions).

Відео дня

"Досі ані Національний депозитарій України (НДУ), ані банк Розрахунковий центр (РЦ) не проходили перевірку на відповідність цим стандартам", - зазначили в НБУ.

Водночас Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), як і раніше, залишиться регулятором НДУ і РЦ і буде співпрацювати з Нацбанком в рамках оверсайту.

"Застосування набутого досвіду до роботи центрального депозитарію та центрального контрагенту допоможе підвищити надійність інфраструктури ринку, а також створить передумови для його подальшого розвитку", - зазначив заступник голови НБУ Олег Чурій.

При цьому Нацбанк зазначає, що приведення діяльності НДУ в відповідність міжнародним стандартам PFMI відкриє можливість для створення на його основі повноцінного єдиного центрального депозитарію. Зокрема, це дозволить НБУ здійснити передачу обслуговування державних цінних паперів з депозитарію НБУ в НДУ.

Документ також пропонує скасувати монополію РЦ на здійснення грошових розрахунків за операціями з цінними паперами за принципом "поставка цінних паперів проти оплати" (Delivery versus payment, DVP).

Нагадаємо, що 14 жовтня 2013 року набрав чинності закон про депозитарну систему, який передбачав поділ розрахунково-клірингової функції та депозитарного обліку, раніше поєднувані комерційним депозитарієм - ВДЦП - і його конкурентом - підконтрольним державі НДУ. Єдиний Центральний депозитарій був створений на базі НДУ, хоча той і поступався ВДЦП за обсягами обслуговуваних активів.

У частині Розрахункового центру закон встановлював, що на першому етапі основним акціонером цієї структури, створюваної у вигляді ПАТ зі статутним капіталом мінімум 100 млн грн, буде Національний банк, частка якого повинна перевищувати 75%, однак згодом, через п'ять років, вона може знизитися до 25% + 1 акція. Іншими акціонерами можуть бути професійні учасники фондового ринку та міжнародні депозитарно-клірингові установи.

Національний банк вирішив створити РЦ на базі ВДЦП. Частка НБУ в РЦ становила 77,8%, а в НДУ - 25% акцій. Крім цього, великими акціонерами Нацдепозитарію є держава - 25%, пенсійний фонд НБУ - 10,9%, державні Ощадбанк і Укрексімбанк - відповідно 25% "мінус" 1 акція і 9,9%.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X