НБУ спровокував різке подорожчання кредитів

1 лютого 2018, 16:59

Ринкові процентні ставки як за кредитами, так і за депозитами, відреагували помітним ростом на підвищення облікової ставки Національним банком України (НБУ).

Про це йдеться в монетарному огляді від НБУ.

"У перші дні після підвищення облікової ставки в січні (з 25 по 30 січня – ред.) середньозважена вартість кредитів на міжбанківському ринку зросла на 1,1 в.п. ‒ до 15,1%", - повідомляє НБУ.

Відео дня

Крім того, Український індекс міжбанківських ставок (УІМС) підвищився на 1,4 в.п. за цей же період.

"Ураховуючи також відгук гривневих ринкових процентних ставок на попередні підвищення облікової ставки,

В НБУ зазначають, що така реакція на підвищення облікової ставки "свідчить про дієвість трансмісійного механізму монетарної політики через канал процентних ставок".

Також регулятор відзначає, що ефект перенесення попереднього підвищення зміни облікової ставки (у кінці грудня) на середньозважену вартість кредитів на міжбанківському ринку був дещо слабшим: зростання становило 0,3 в.п. ‒до 13,0%.

У грудні-січні збільшилася й дохідність первинних розміщень ОВДП у національній валюті за усіма строками.

Ставки за депозитами зросли, хоча й помірніше, реагуючи на "повільніше".

Також у грудні зросли процентні ставки за кредитами нефінансових корпорацій (насамперед до 1 місяця) та домогосподарств (найбільше від 3 до 6 місяців).

Нагадаємо, з 26 січня НБУ відчутно підвищив свою головну облікову ставку - відразу на 1,5%, до 16%. Це підвищення ставки стало третім поспіль. На думку регулятора, більш жорстка монетарна політика сприятиме поступовому зниженню споживчої інфляції.

Примітно, що напередодні прем'єр-міністр Володимир Гройсман висловився проти підвищення облікової ставки Нацбанком тому, що це призведе до подорожчання грошей для економіки. "Нам потрібно знижувати облікову ставку за кредитами, тому що вони мають бути доступними для економіки. Це питання до Національного банку", - заявив прем'єр.

Однією з причин, чому НБУ вирішив підняти свою ключову ставку, стало "відсутність прогресу в проведенні структурних реформ".

Показати ще новини
Радіо NV
X