НБУ позбудеться готівки: пілот стартує в Житомирі та Тернополі

6 жовтня 2016, 15:15
Національний банк України делегує банківській спільноті організацію готівкового обігу по всій країні

Пілотний проект стартує у поточному році, а до кінця 2018 року зберігання та перевезення готівки по країні повністю забезпечуватимуть банки та спеціалізовані компанії. Таке рішення передбачене новою Концепцією організації готівкового обігу в Україні, затверджене правління Національного банку 11 серпня 2016 року. Про це НВ Бізнес повідомили у НБУ.

Відео дня

За словами директора департаменту грошового обігу НБУ Віктора Зайвенко, у 2015 році частка Нацбанку в загальному обсязі операцій банків із забезпечення готівкою становила 28%, тоді як решта – 72% – припадало на міжбанківський ринок, де НБУ участі не бере.

Тож функції по зберіганню та транспортуванню готівки, які виконували територіальні підрозділи НБУ по країні, будуть передані ринку.

Нацбанк розміщуватиме свої запаси банкнот і монет в регіонах у сховищах уповноважених банків. А ті, у свою чергу, використовуватимуть власну інфраструктуру та залучатимуть третіх учасників – Cash-in-Transit компанії.

У дворічній перспективі у власності Нацбанку залишаться лише два касові центри, що забезпечуватимуть зберігання резервних фондів готівки та підкріплення банків і третіх учасників готівкового циклу – у Києві та Львові.

«Зважаючи на загальноєвропейські тенденції, трансформаційні процеси, що відбуваються в Національного банку України, впровадження проекту Cashless economy [безготівкова економіка], делегована модель є доцільною в Україні. Вона знизить витрати на готівковий обіг, сприятиме розвитку конкурентного ринку послуг з інкасації, зниженню частки готівкового обігу на користь безготівкового», – заявив Зайвенко.

Згідно його інформації, така модель застосовується у Великобританії, Бразилії, Голландії, Фінляндії та Швеції.

Пілотний проект із впровадження делегованої моделі готівкового обігу найближчим часом запустять у Тернопільській та Житомирській областях. До кінця 2018 року делегована модель готівкового обігу запрацює у всіх регіонах країни.

Нагадаємо, наприкінці вересня НБУ визначив чотири банки-агенти, які можуть забрати функцію зберігання та перевезення готівки собі. Ними стали державні Ощадбанк та Укргазбанк, а також Райффайзен Банк Аваль та Укрсиббанк.

За даними НВ Бізнес, наразі фінустанови вивчають можливість співпраці із НБУ.
Як підтвердили в Нацбанку, жодна фінустанова заявку на участь в пілотному проекті поки не подала.

Показати ще новини
Радіо НВ
X