НБУ попередив про "чистки" на небанківському фінринку

22 жовтня 2018, 14:38

Небанківський ринок України в разі прийняття закону про "спліт" має всі дані для того, щоб розуміти, до чого готуватися, на які питання звертати увагу, яким вимогам відповідати, щоб залишитися на ринку.

Про це повідомив директор департаменту ліцензування НБУ Олександр Бевз в інтерв'ю агентству Інтерфакс Україна.

"Цьому ринку зараз, на мій погляд, набагато простіше, ніж тоді було банкам. У 2014-2015 рр. Банківський ринок знаходився в умовах кризи, збройної агресії і відсутності комплексного розуміння майбутнього розвитку у них і у самого регулятора, який теж переформатувався. Ринок кожен день чекав новин. Ми самі були змушені підлаштовуватися під певні глобальні загальноекономічні процеси", - сказав він.

Відео дня

Як вважає Бевз, кожен з учасників небанківського фінринку може сам визначити, як він пройде три простих і одночасно складних тести, щоб залишитися на ринку.

За його словами, перший тест - наявність реального капіталу. Велика частина українських банків, приблизно 70%, була виведена через недостатність капіталу.

"Ми не говоримо про статутний капітал, який сформований відповідно до законодавства, ми говоримо про власний капітал з урахуванням реальної оцінки активів і ризиків в залежності від типу компанії. Це буде перший тест. Я не знаю, скільки компаній його не пройде", - зазначив Бевз.

Другий тест - фінансовий моніторинг. Для деяких небанківських установ цей процес буде дещо простішим, оскільки вони не здійснюють розрахунково-касового обслуговування клієнтів. У той же час можуть бути питання про неякісні активи, схеми з потенційного відмивання грошей, реальності тих чи інших операцій, наприклад, з перестрахування.

Третій тест - прозора структура власності, де, впевнений директор департаменту ліцензування НБУ, не може бути ніяких компромісів. За його словами, повноцінне, адекватне розкриття структури власників - це одне з базових ліцензійних умов, і компанії, які не розкриють реальних власників, не повинні знаходитися на ринку. З цього все починається: всі інші наглядові дії починаються з того, що регулятор розуміє, хто володіє компаній.

Відповідаючи на питання, чи мав Нацбанк будь-які дослідження з питання, скільки учасників ринку можуть пройти ці тести, Бевз сказав, що НБУ не має недостатньо даних, оскільки звітність, яку він можемо бачити, не дає можливості зробити реальний аналіз. Для цього необхідно піти на інспекції, перевірити документи.

"Але, не приховую, для себе ми проаналізували з публічних джерел дані про власників ТОП-50 страхових компаній. Я скажу так: з накладенням наших критеріїв, напевно, до деяких з компаній у нас гіпотетично могли б бути питання, при цьому висновків ми ніяких не робимо. Але для того, щоб підтвердити гіпотезу, потрібно зробити багато роботи: подивитися, як формувався капітал, які пов'язані операції відбуваються, а також на багато інших чинників", - сказав директор департаменту.

За його словами, в цілому ситуація нічим не відрізняється від банківського сектора. У березні 2015 року, коли тільки починалася робота над досягненням прозорих структур власності банків, більше 40% з майже 180 банків мали ознаки непрозорої структури. Плюс мінус та ж ситуація сьогодні, напевно, і на небанківському фінансовому ринку.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

"Навіть якщо "спліт" не відбудеться, мені здається, реформа фінансового сектора трапиться в тому чи іншому форматі. Якщо не зараз, то через рік, через два вона відбудеться обов'язково. Ті компанії, які до неї підготуються, будуть життєздатними, а інші підуть. Мені здається, пройшли ті часи, коли можна було розраховувати на "пропетлять", - сказав Бевз.

Показати ще новини
Радіо NV
X