НБУ побачив загрозу системних ризиків в занадто бурхливому зростанні держбанків

5 липня 2018, 17:17

Подальше зростання державних банків швидше за ринок загрожує накопиченням в секторі системних ризиків.

Про це заявив директор департаменту фінансової стабільності Національного банку України (НБУ) Віталій Ваврищук в інтерв'ю агентству Інтерфакс-Україна.

"Банківський сектор України після кризи став більш концентрованим. Поки рівень концентрації можна порівняти з показниками банківських систем країн Центральної та Східної Європи, він не критичний. Але якщо держбанки будуть і далі рости швидше за ринок, можуть накопичуватися додаткові системні ризики для цілого сектора", - сказав він.

Відео дня

Крім цього, додав Ваврищук, якщо держбанки постійно зростають швидше, ніж ринок, це означає, що є ризики, які вони недооцінюють.

"Для нас це важливе питання, оскільки ми бачимо, що до теперішнього часу таке зростання мало багато зворотних ефектів: це і погіршення якості кредитного портфеля, і підвищення процентних ставок за депозитами, і зниження чистих процентних доходів", - пояснив він.

За його словами НБУ розуміє, що повністю перебудувати бізнес-модель держбанків за короткий період неможливо, і вважає поточну ситуацію некритичною.

"Ми поки не бачимо фундаментальної проблеми. Навіть якщо щиро намагатися це зробити (знизити активність на ринку - ред.), то триватимуть певні інерційні процеси, які важко розгорнути", - пояснив він.

У той же час Ваврищук нагадав про схвалену урядом стратегію розвитку держбанків, одна з цілей якої - скорочення їх частки на ринку, і підкреслив: "Нас цікавить не тільки вихід держави з капіталу банків, а й доля банків-гігантів (Приватбанк, Ощадбанк і Укрексімбанк - ред.) на українському ринку в цілому ".

Як відомо, оновлена Стратегія реформування державного банківського сектора України передбачає до кінця 2022 року скорочення вдвічі частки держбанків - з 55% до 24%. Цього передбачається досягти за рахунок повного виходу держави з капіталу Укргазбанку і Приватбанку, а також залучення інвесторів в Укрексімбанк і Ощадбанк.

Показати ще новини
Радіо NV
X