НБУ остудив апетити банків з кредитування середнього бізнесу

4 липня 2018, 15:59

Банки сьогодні надмірно оптимістичні в оцінці обсягу кредитування малого і середнього бізнесу (МСБ), попри те, що цей сегмент дійсно має величезний потенціал.

Таку думку висловив директор департаменту фінансової стабільності Національного банку України (НБУ) Віталій Ваврищук.

"Ми бачимо, що в секторі сформувалася одна дуже чітка тенденція: оскільки в минулому все без винятку банки "обпеклися" на кредитуванні великих корпорацій, природна їхня реакція - піти в сегмент МСБ. Там менші ризики і більш висока диверсифікація", - сказав він в інтерв'ю агентству Інтерфакс-Україна.

Відео дня

Згідно з оцінками НБУ, зазначений сектор дійсно має величезний потенціал і на перших етапах кредитний портфель може подвоюватися кожні три-чотири роки.

Разом з тим Ваврищук додав, що сукупні очікування банків щодо кредитування цього ринку завищені.

Це загрожує неправильним сприйняттям фінустановами потенціалу окремих сегментів, а також істотною недооцінкою ризиків, пов'язаних з виходом в нові сегменти і запуском нових продуктів.

"Якщо дивитися на плани кожного окремого банку, можна дійти висновку, що його прогнози реалістичні. Але, зібравши всю інформацію, ми розуміємо, що багато банків будуть конкурувати в якихось вузьких сегментах... Виникає питання: чи коректно проведена оцінка довгострокових ризиків? Чи не буде так, що всі побіжать в один сегмент, в результаті це закінчиться пом'якшенням стандартів кредитування на тлі високої конкуренції за клієнтів і зростанням частки непрацюючих кредитів та дефолтів?", - підкреслив він.

Крім цього, на думку Ваврищука, кредитування МСБ не замінить банкам класичне кредитування великих корпоративних позичальників.

"Банки поки дуже неохоче видають великі кредити, криза їх багато чому навчила і різко знизила апетит до нового кредитування. Тим часом кредитування платоспроможних позичальників, які не допускали дефолтів з 2014 року, стрімко зростає: і в гривні, і у валюті приріст більш ніж на 20%. тобто, в цілому корпоративний портфель майже не змінюється, але в сегменті якісних позичальників зовсім інша картина", - сказав він.

Нагадаємо, НБУ прогнозує відновлення банківської системи в 2018 році. На думку регулятора, банки в цьому році вийдуть на стабільний прибуток.

Показати ще новини
Радіо NV
X