Нацбанк назвав головні загрози банківського сектора України

20 червня 2017, 12:01
Національний банк України вважає ключовими ризиками фінансового сектора значну присутність держави в банківському секторі і високу частку непрацюючих кредитів

Про це йдеться у звіті про фінансову стабільність.

Так, НБУ вважає, що з початку 2017 системні ризики для української банківської системи в цілому зменшилися, і така тенденція продовжиться в другому півріччі.

Відео дня

"Макроекономічне середовище в першому півріччі було сприятливим для економіки і банківського сектора, хоча припинення торгівлі з неконтрольованими територіями уповільнює економічне зростання і збільшення доходів підприємств", - відзначає НБУ.

Регулятор констатує, що очищення банківського сектора завершене.

НБУ нагадує, що останньою ключовою подією на банківському секторі був перехід Приватбанку в державну власність, на що держава витратила еквівалент майже 5% ВВП.

При цьому з початку року банківський сектор був прибутковим.

На думку Нацбанку, найважливішою перешкодою для відновлення кредитування залишається слабкий захист прав кредиторів.

"Прогрес в цьому напрямку фактично відсутній протягом останнього року, значна кількість рішень судів нівелює права кредиторів на стягнення проблемної заборгованості і застави по ним. Необхідні зміни законодавства і судових практик, спрямованих на захист прав кредиторів і сумлінних позичальників, інакше розраховувати на істотне зростання обсягів кредитування практично неможливо", - прокоментували в НБУ.

На думку центрального банку, ключовими ризиками фінансового сектора сьогодні є значна присутність держави в банківському секторі і висока частка непрацюючих кредитів.

"Після переходу Приватбанку в державну власність частка держави в банківському секторі досягла 56% за чистими активами і 62% по депозитах населення. Протягом наступних кількох років держава повинна зменшити присутність в банківському секторі. Першим кроком у реформуванні та підготовці держбанків до приватизації має стати прийняття закону, який введе незалежні наглядові ради і виведе банки зі сфери впливу політичних інтересів", - зазначив Нацбанк.

Також серйозним баластом для банківської системи є висока частка непрацюючих кредитів (57% від загального обсягу).

"Фінустанови повинні активніше реструктуризувати кредити сумлінним позичальникам, фінансовий стан яких відновлюється. Обслуговування інших проблемних кредитів вже не буде відновлено, тому їх доцільно повністю зарезервувати і списати. Для цього необхідно внести зміни в податкове законодавство, щоб усунути негативні наслідки такого кроку на податкові зобов'язання банків", - відзначили в Нацбанку.

Нагадаємо, що Національний банк виступає за зниження державної власності в банківському секторі з 50% до 30%.

Раніше повідомлялося, що Національний банк України пропонує уряду вже до кінця 2018 року повністю продати Укргазбанк, а також по 20% акцій Ощадбанку і Приватбанку.

Крім того, Європейський банк реконструкції і розвитку планує стати одним з акціонерів державного Ощадбанку, а також не виключає купівлю міноритарного пакета Укргазбанку.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X