Забагато невипадкових збігів. Про що говорить ситуація навколо Валерії Гонтаревої
Навколо колишньої голови НБУ Валерія Гонтаревої за останні два тижні стався ланцюг подій, що виглядає як цькування. Представники влади, як і лідери опозиції, зберігають оглушливе мовчання
Сьогодні вночі, як повідомила НВ Бізнес екс-голова НБУ Валерія Гонтарева, невідомі облили бензином і підпалили автомобіль, зареєстрований на її невістку, яку також звуть Валерія Гонтарева.
Нове керівництво правоохоронних органів ніяк не коментує ситуацію навколо Гонтаревої. Поліція лише повідомила, що чекає інформацію від рятувальників для правової кваліфікації підпалу автомобіля невістки колишньої голови НБУ.
«Надзвичайна подія сталася в Голосіївському районі столиці. На місці події працювала слідча оперативна група управління поліції. Власник — потерпіла жінка 1988 року народження. Чекаємо інформації від рятувальників для правової кваліфікації події», — розповіли в прес-службі відомства Радіо Свобода.
Примусовий привід на допит у мутній справі
Перед підпалом у Києві, 4 вересня з’явилася інформація про те, що Печерський райсуд Києва постановою від 27 серпня дозволив Державному бюро розслідувань (ДБР), яке відносять до сфери впливу колишнього заступника голови адміністрації Януковича Андрія Портнова, силовий привід Гонтаревої на допит у справі про зловживання службовим становищем членами правління Нацбанку.
Голова президентського офіса Андрій Богдан, в минулому адвокат Ігоря Коломойського, визнавав дружні стосунки з Портновим.
Згідно з визначенням, справа відкрита 31 липня 2019 року. Гонтарева фігурує в ній як свідок.
«З матеріалів провадження вбачається, що третім слідчим відділом Першого слідчого управління Державного бюро розслідувань України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62 019 000 1 168
Відзначимо, що ця постанова правління НБУ втратила силу в 2017 році. На сайті Верховної Ради немає інформації про внесення змін до цієї постанови 19 січня 2016 року. На сайті Нацбанку інформація про це теж відсутня.
Згідно з визначенням, слідчий ДБР викликав Гонтареву на допит на 12 і на 22 серпня, проте вона не з’явилася і «про поважні причини неявки… офіційно не повідомляла».
«Зазначене кримінальне провадження має великий суспільний резонанс, в зв’язку з чим у пресі неодноразово висвітлювалися обставини здійснення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні, зокрема питання виклику на допит як свідка ОСОБИ 1 до Державного бюро розслідування», — йдеться в постанові.

Як відомо, зараз Гонтарева проживає в Лондоні, де викладає в Лондонській школі економіки.
Наїзд в Лондоні
Ще до подій у Києві, 30 серпня екс-голова НБУ повідомила, що її збив автомобіль у центрі Лондона. У зв’язку з цим з понеділка вона перебуває в лікарні.
«У вівторок була перша операція і днями буде друга. Мені вставлять три нових залізних кісточки в стопу», — розповіла тоді екс-голова НБУ.
Вона не виключила в коментарі НВ Бізнес, що до події причетний екс-співвласник ПриватБанку Ігор Коломойський: «Він мені весь час погрожував. Я навіть дала інтерв'ю BBC, що якщо щось трапиться зі мною в Лондоні, то ми повинні знати, хто за цим стоїть».
Український олігарх обіцяв, що Гонтареву «привезуть» в Україну, якщо в цьому буде необхідність. Пізніше Коломойський уточнив, що може надати екс-голові НБУ літак, якщо вона захоче прилетіти в Україну на допит або буде змушена повернутися.

Як відомо, Гонтарева на посаді голови НБУ і її перший заступник Катерина Рожкова брали активну участь у націоналізації ПриватБанку, в який держава змушена була влити 155 млрд грн, щоб банк не збанкрутував. Рожкова ж була відсторонена від обов’язків рішенням Баришівського райсуду, розгляд апеляції буде 14 вересня. Варто нагадати, що крім націоналізованого ПриватБанку, починаючи з 2014 року, НБУ на чолі з Гонтаревою вдалося очистити систему від більш 90 токсичних банків. Потенційно Гонтаревій можуть мстити олігархічні угруповання, пов’язані з банками, які були виведені НБУ з ринку за період з 2014 до 2018 року.
Правоохоронці з’ясовують, чи був це нещасний випадок чи навмисна атака. За словами Гонтаревої, в поліції їй дали номер машини і ім'я водія. Ним виявився виходець з однієї з арабських країн.
Відзначимо, що Гонтарева надала НВ Бізнес доказ реально отриманих травм у Лондоні. Перед цим кілька провладних блогерів і Андрій Портнов запустили в соцмережах версію про те, що події навколо екс-голови НБУ пов’язані з бажанням запобігти її екстрадиції з Лондона. «ЗМІ написали, що в центрі Києва до тла згорів автомобіль сина Гонтаревої. Так зазвичай буває, коли готуєшся попросити притулок і формуєш докази, що в твоїй країні тобі загрожує небезпека і тебе туди не можна видавати», — написав Портнов у своєму телеграм-каналі.
Виїмка документів ПриватБанку
Як відомо, Гонтареву вже до цього викликали на допит в Генеральну прокуратуру України в межах справи про розтрату коштів Аграрного фонду. Тоді Гонтарева заявляла НВ Бізнес, що приїжджати на допити не збирається, і якщо комусь потрібно, то можуть приїхати до неї в Лондон. За її словами, ці справи сфабриковані з метою тиску на неї в справі про скасування націоналізації ПриватБанку.
Тут потрібно відзначити, що у вівторок 28 серпня, фактично відразу після наїзду автомобіля на Гонтареву в Лондоні 27 серпня, ПриватБанк повідомив про те, що Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) зажадало від ПриватБанку документи, на підставі яких вони отримують послуги юридичних консультантів.
На наступний день в ПриватБанку підтвердили НВ Бізнес, що документи вже були вилучені співробітниками НАБУ. У держбанку заявили, що передача відповідних документів НАБУ несе ризики для судових справ банку в Україні та за кордоном.
У ПриватБанку також додали, що підставою для слідчих дій детективів НАБУ є заяви від колишніх народних депутатів Дубініна і Купрія, які в засобах масової інформації та відкритих джерелах пов’язуються з колишніми власниками банку. Провадження за скаргами екс-депутатів були зупинені слідчими органами ще в 2017 році, але відновлені влітку 2019 року.
Реакція НБУ
Єдиний орган влади, що відреагував на ситуацію навколо Гонтаревої— НБУ, в підпорядкуванні якого працюють її колишні колеги. Як заявив НБУ, ряд останніх інцидентів, які сталися з Валерією Гонтаревою та її сім'єю в Лондоні та Києві, може свідчити про наявність цілеспрямованого психологічного і фізичного тиску на неї.
«Ми розцінюємо це як реальну загрозу особистій недоторканності посадових осіб регулятора, які здійснювали і продовжують здійснювати реформи фінансового сектора, і спроби таким чином підірвати здатність центрального банку виконувати своє призначення — забезпечувати цінову і фінансову стабільність як фундамент для стійкого економічного зростання», — йдеться в повідомленні.
Правління НБУ закликало правоохоронні органи «забезпечити проведення оперативного неупередженого розслідування цих інцидентів і притягнути винних до відповідальності, забезпечити захист життя і здоров’я екс-голови НБУ, поточного керівництва та співробітників Національного банку як конституційних прав кожного українця».