МВФ не вніс питання про виділення Україні кредиту, а промислове виробництво впало - огляд ключових ділових новин в Україні

22 липня 2016, 18:00
Поточний тиждень для країни закінчився одразу двома гучними провалами: переговорів із МВФ та тендеру на приватизацію ОПЗ. Але й не без добрих новин

1 Міжнародний валютний фонд не вніс питання про виділення Україні кредиту у розмірі $1 млрд до розкладу засідань, які відбуватимуться протягом найближчих днів. В серпні Рада директорів ВМФ піде на традиційні тритижневі канікули і засідання можуть відновитися лише у на початку вересня. Таким чином, обіцяний Кабміном транш Україна влітку не побачить, хоча прем'єр-міністр Володимир Гройсман стверджував, що Україна виконала всі ключові маяки програми реформ як по лінії уряду, так і по лінії парламенту.

Відео дня

Минулого тижня розпорядниця Фонду Крістін Лагард під час прес-конференції заявила, що більшість змін були зроблені українською владою, зокрема і Верховною Радою. Проте, як і раніше залишається кілька технічних питань, по яких потрібно прийняти рішення. «Я повністю впевнена, що і президент Порошенко, і новий прем'єр зі щирим серцем зроблять це і втілять в життя все до останньої вимоги, які Україна взяла на себе», – заявила вона.

Як повідомили НВ Бізнес в Міністерстві фінансів, парламент пішов на канікули не прийнявши перед тим сім законопроектів, передбачених угодою із МВФ, які переважно стосуються питань надходжень до бюджету, митниці, оподаткування, захисту прав бізнесу та приватизації держпідприємств.

Кабмін зі свого боку, за даними Мінфіну, виконав головні кроки для перегляду програми МВФ і наразі, залишилось тільки фіналізувати технічні питання. При цьому, розшифрувати значення словосполучення «технічні питання» у відомстві категорично відмовилися. За словами екс-заступника міністра з економрозвитку Юлії Клименко, технічні питання можуть стосуватися взаємовідносин між сторонами та офіційно не прописаних в угоді вимог.

2 Промислове виробництво впало після чотирьох місяців зростання. У червні поточного року воно скоротилося на 3,4%, порівняно із аналогічним періодом 2015 року. У порівнянні з травнем 2016 року промислове виробництво скоротилося на 2,1%. Такими є дані, оприлюднені Держкомстатом.

Найбільше минулого місяця скоротилося виробництво у добувній промисловості – на 8,9%. В основному, це пов’язано із падіння видобутку вугілля на 17,7%. Видобуток сирої нафти і газу скоротилася на 9,8%, а металевих руд – на 6,8%. Переробна промисловість скоротила виробництво всього на 1,6%. Так, в мінус пішли харчова промисловість – на 2,8%, – і машинобудування – на 2,4%.

З іншого боку, за перше півріччя в цілому промвиробництво все ще знаходиться в плюсі. У січні-червні зростання склало 2%. За прогнозами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, за результатами року промисловість покаже зростання близько 1,5%.

Зазначені галузі складають суттєву частку в українському експорті і, відповідно, надходжень іноземної валюти. В останні два місяці в Україні спостерігався притік інвалюти завдяки росту виробництва експортерів, тож його подальше скорочення може призвести до відкату гривні по відношенню до долара США назад до рівня ₴25-26/$1.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

3 Тендер з продажу Одеського припортового заводу (ОПЗ) провалено. 18 липня закінчився термін подачі заявок на участь у конкурсі і не з’явилося жодного бажаючого інвестора придбати завод. Про це повідомили у Фонді державного майна України.

Хоча такі, хто цікавився купівлею одного з головних активів Одеської області, і були, після ознайомлення із пакетом документів, економіко-політичною ситуацією в Україні і навколо заводу, потенційні покупці виявилися не готовими нести такі ризики, розповіли в ФДМ.

Найбільше питань і сумнівів у інвесторів викликав борг ОПЗ перед Group DF Дмитра Фірташа та судова тяганина із компанією Нортіма. Враховуючи це та заборгованість у $200 млн, стартова ціна на аукціоні, не відповідає рівню ризиків, вирішили інвестори.

«Те, що відбулося – це результат сумнівів, важкої історії, повна відсутність приватизації, постійна зміна законодавства, певна недовіра до нас як до приватизаційного органу і в цілому до макроекономічного стану України», – заявив голова ФДМ Ігор Білоус.

4 Державна фіскальна служба (ДФС) видала революційний наказ, позитивно сприйнятий суспільством. Згідно з ним, матеріали податкових перевірок передаватимуться у податкову міліцію виключно після остаточного завершення адміністративних і судових процедур оскарження. Тобто кримінальні справи будуть порушуватися лише при наявності реальних доказів вчинення кримінального правопорушення. Про це повідомила прес-служба Кабінету міністрів України.

«Це оперативне рішення повинно значно зменшити кількість безпідставних кримінальних справ проти бізнесу і створити кращі умови для розвитку підприємництва», – вважають в уряді.

В Кабміні наголошують, що ДФС надалі вже не матиме змоги упереджено і безпідставно тиснути на бізнес, якщо не матиме на руках підтвердження складу злочину.

Якщо ж компанія чи підприємець не погодяться із певним рішенням ДФС щодо своїх зобов'язань і подадуть оскарження до суду, то кримінальне провадження почнеться тільки після того, як слідчий знайде реальні докази злочину.

Показати ще новини
Радіо NV
X