«Пральна машина» на Кіпрі. Мін'юст США звинувачує Коломойського у використанні компаній-пустушок — деталі

11 серпня 2020, 17:02

Кошти, які вивели з ПриватБанку колишні власники Коломойський і Боголюбов, були спочатку розділені, а потім об'єднані у лабіринт рахунків по всьому світу.

Про це йдеться у позовних документах Міністерства юстиції США проти Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова, які детально розбирав НВ Бізнес.

За даними Мін'юсту США, активну участь у цьому брали компанії, зареєстровані на Кіпрі.

Відео дня

«Багато підставних компаній використовували одну і ту ж адресу... Принаймні 56 окремих організацій стверджували, що вони розташовані за адресою Archiepiskopou Makariou III Avenue, 155 Proteas House в Лімассолі, Кіпр. Вони також неодноразово використовували одних і тих же зареєстрованих агентів: Icaza, Gonzalez Ruiz & Aleman (BVI) Trust Limited була вказана в якості зареєстрованого агента для 12 окремих юридичних осіб, а Equity Management & Accountancy Corp була вказана в якості зареєстрованого агента для 16 юридичних осіб. Одні і ті ж дві уповноважені особи (жоден з яких не був Коломойським або Боголюбовим) разом фігурують у 48 різних організаціях-оболонках», - сказано в позові Мін'юсту США.

В цілому міністерство стверджує, що Коломойський і Боголюбов були вказані як бенефіціарні власники 35 фіктивних підприємств, які використовувалися для переказу грошей, незаконно виведених з ПриватБанку. Щонайменше 96 організацій, які використовуються в цих транзакціях, спільно використовували секретаря, директора, особу з правом підпису, зареєстрованого агента або адресу з одним акціонером підприємств, які відкрито належали Коломойському і Боголюбову, і багато хто з них мають кілька загальних осіб.

«Співробітники ПриватБанку були змушені діяти в якості посадових осіб і директорів цих підставних компаній, і їм було доручено підписати відповідні документи. Як мінімум 59 різних підставних осіб вказали співробітників ПриватБанку в якості посадових осіб чи директорів. Ці співробітники не були сумлінними посадовими особами та директорами - вони не виконували обов'язки і відповідальність посадових осіб і директорів компаній, які були порожніми оболонками», - стверджує Мін'юст США.

Виведені з ПриватБанку кошти, за даними американського міністерства, за лічені хвилини переводили через десятки підставних осіб. «Кіпрське відділення ПриватБанку використовувалося як пральна машина для викрадених кредитних коштів», - сказано в документі.

Мін'юст США також згадує перевірку Нацбанком України кіпрського відділення ПриватБанку. В його рамках НБУ визначив, що це був інструмент, використаний для відмивання грошей для Коломойського і Боголюбова. НБУ виявив, що активи філії в більшості своїй були вигаданими; що позиковий портфель філії складався майже виключно з позик, наданих підприємствам, що належать і контрольовані Коломойським і Боголюбовим; що надане забезпечення було недостатнім і не відповідало нормативним вимогам; і що метою позик, видаваних філією, було приховати кінцевих бенефіціарів і джерело коштів.

Мін'юст США також згадує, що ПриватБанк у той час, коли його власниками були Коломойський і Боголюбов, «пропонував процентні ставки вище середніх ринкових, щоб спонукати ні в чому не винних громадян України і приватних осіб по всьому світу довірити свої заощадження банку. Коломойський і Боголюбов зрадили цю довіру і забрали гроші собі».

Як повідомлялося, 4 серпня агенти ФБР провели обшуки в офісі компанії Optima Management Group у Клівленді, штат Огайо.

Акціонерами компанії є Коломойський і Боголюбов, їх партнерами в США - Мордехай Корф і Урі Лейбер.

6 серпня Міністерство юстиції США заявило про те, що в Окружний суд США Південного округу Флориди подано два цивільних позови. У позовних заявах йдеться про те, що комерційна нерухомість Коломойського в Луїсвіллі (штат Кентуккі) і Далласі (ШтатшТехас) була куплена за рахунок коштів, незаконно отриманих з ПриватБанку, і підлягає конфіскації на підставі порушення федерального законодавства США про боротьбу з відмиванням грошей.

«У позовах стверджується, що Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, які володіли ПриватБанком, одним із найбільших банків України, привласнили та виманили з банку мільярди доларів. Обидва отримували шахрайські позики і кредитні лінії приблизно з 2008-го по 2016 рік, коли схема була розкрита, а банк був націоналізований Національним банком України. У позовах стверджується, що вони відмивали частину злочинних доходів через безліч банківських рахунків підставних компаній, перш за все у кіпрському відділенні ПриватБанку, після чого переводили кошти у Сполучені Штати», - йдеться в прес-релізі на сайті Мін'юсту США.

Як повідомлялося, проти цих же осіб 19 травня 2019 року було подано позов юристами державного ПриватБанку, які звинувачують їх у аналогічних порушеннях.

Сам Ігор Коломойський спростовує будь-які звинувачення у відмиванні коштів, виведених з ПриватБанку. «Це білий прозорий бізнес. Коли туди давали гроші, я прямо казав: це мої гроші, які я заробив. Частина з них була від продажу активів [російської металургійної і гірничодобувної групи зі штаб-квартирою в Лондоні] Евразу свого часу, в 2008 році. З того часу ми туди [в США] інвестуємо, але це ж не тільки нерухомість», - сказав він в інтерв'ю НВ.

Після висунення позову 6 серпня американським Мін'юстом Ігор Коломойський знову виступив із заявою, в якій заперечує всі звинувачення і наполягає, що всі інвестовані у США гроші зароблені їм в інших бізнесах і угодах, і не належать ПриватБанку.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X