Кредити в обмін на реформи. Головне з меморандуму МВФ — які вимоги доведеться виконувати Зеленському та Шмигалю

11 червня 2020, 19:01
НВ Преміум

НВ Бізнес вивчив текст меморандуму і вибрав головні зобов’язання, які взяв на себе офіційний Київ перед МВФ. Якщо коротко, то відкосити від створення платоспроможної економіки не вийде

Для виконання основних prior action Міжнародного валютного фонду (МВФ) уряду, парламенту і президенту України знадобилася несподівана і жорстка економічна криза, викликана пандемією коронавірусу.

Відео дня

А саме, утворення дефіциту держбюджету України в 7,5% (300 млрд грн), закриття для країн, що розвиваються, зовнішніх і внутрішніх ринків для запозичень, які фактично змусили владу прискорити неабияк затягнуте ухвалення непопулярного закону про ринок землі і так званого «антиколомойського» закону про банки. Тут варто сказати, що ці закони більше потрібні Україні, ніж зовнішнім кредиторам і в перспективі вони позитивно позначаться на економіці та фінансовій стабільності країни. Перший, земельний, робить сільськогосподарську землю, нарешті, легальним активом і дає можливість власникам землі законно продавати і купувати землю, брати під неї кредити в банках. Другий, банківський, гарантує неповернення виведених з ринку банків до колишніх власників, дає можливість притягти їх до відповідальності і можливість для них отримати лише грошову компенсацію. Якщо ці колишні власники доведуть, що їм було завдано реальних збитків. Більшою мірою, закон про банки відноситься до кейсу з ПриватБанком, за який так хоче отримати компенсацію його колишній власник Ігор Коломойський. На ПриватБанк припадає левова частка витрачених коштів платників податків у період банківської реформи 14−16 року. Нагадаємо, тоді було ліквідовано не тільки близько 100 банків, а й олігархічний банкінг як явище в економіці.

Однак, закон про ринок землі і антиколомойський закон про банки тепер дозволяють отримати тільки перший транш від МВФ у розмірі $1,9 млрд. Всього Україна протягом наступних півтора року планує отримати $5 млрд за програмою stand-by. Щоб отримати інше, доведеться виконувати прописані в меморандумі з Фондом умови.

Нагадаємо, що МВФ змінив трирічну програму фінансування EFF на більш гнучкий формат Stand-by, який передбачає, що Україні для отримання чергового траншу потрібно буде провести кілька нових реформ. Формат Stand-by ускладнює улюблену гру українських політиків останніх двох десятиліть — більше грошей, але менше реформ. А така спокуса, безсумнівно, виникне, особливо напередодні місцевих виборів, коли мова піде про комунальні тарифи, спрощене оподаткування та соціальної допомоги.

У розпорядженні НВ Бізнес опинилася копія меморандуму між Україною і МВФ, який, за даними близьких до переговорів джерел, є саме тим, який відправлений на підпис у Києві і у Вашингтоні. НВ Бізнес наводить основні тези цього документа.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X