Не змінювали 17 років. Рада прийняла новий закон про фінансовий лізинг
Верховная Рада 4 февраля приняла закон о финансовом лизинге.
Законопроект № 1111 підтримали 279 народних депутатів, повідомляє Інтерфакс-Україна.
Попередній закон був прийнятий 17 років тому. «Старий закон не змінювався вже 17 років і відверто застарів. Фінансовий лізинг повинен стати одним з інструментів розвитку нашої економіки. Сьогодні бар'єр для цього зняли», — прокоментував прийняття закону голова парламентського комітету з питань фінансів Данило Гетманцев.
Як зазначалося в пояснювальній записці до законопроекту, існувала необхідність усунення суперечливих дефініцій і тлумачень, що описують лізинг; усунення колізій між загальним цивільним і специфічним фінансовим законодавством, створення необхідних умов для залучення через механізм лізингу реальних інвестицій.
Пропоновані норми, зокрема, передбачають поліпшення державного регулювання лізингової діяльності та посилення захисту прав споживачів фінансових послуг.
«Державне регулювання та нагляд на ринку фінансового лізингу здійснює Національний банк України», — зазначено в документі.
Відповідно до закону, лізинг вважається фінансовим, якщо до лізингоодержувача переходять всі ризики і винагороди (вигоди) користування і володіння об'єктом фінансового лізингу і виконується одна з трьох умов, зокрема, залишкова вартість об'єкта фінлізингу на момент закінчення терміну дії договору становить не більше 25% початкової.
Іншою умовою є те, що об'єкт фінлізингу передається на строк, протягом якого амортизується не менше 75% його первісної вартості, а лізингоодержувач зобов’язаний на підставі договору фінлізингу протягом терміну його дії придбати об'єкт фінлізингу з подальшим переходом до нього права власності від лізингодавця за ціною і на умовах, передбачених таким договором.
Ще однією умовою є те, що сума лізингових платежів на момент укладення договору фінансового лізингу дорівнює первісній вартості об'єкта фінансового лізингу або перевищує її.
Закон визначає також об'єкти фінансового лізингу, забороняючи, зокрема, передавати в лізинг земельні ділянки та інші природні об'єкти, а також державні і муніципальні об'єкти, визначені законом про оренду державного та комунального майна.
Законом з метою узгодження внесені відповідні зміни до Кримінального, Господарського, Цивільного кодексів України, Кодексу України за процедурою банкрутства, закону про дорожній рух.
Як раніше повідомлялося, ринок лізингу в Україні в 2020 році виріс в півтора рази.
Також повідомлялося, що Верховна Рада планує скасувати заборону на проведення великої приватизації.