А гривня тут міцна. Як довго триватиме зростання курсу національної валюти

11 серпня 2019, 09:00

До кінця липня нацвалюта зміцнилася до трирічного максимуму. «Винні» в цьому спраглі купити ОВДП іноземці. Але до кінця року курс все одно поповзе вниз, кажуть експерти, опитані НВ

100 гривень за один долар. У квітні цьогоріч депутат Ірина Луценко, представник президента Петра Порошенка, заявила: саме таким вражаючим стане курс нацвалюти, якщо головою держави стане Володимир Зеленський.

Відео дня

Виявилося, що політикиня, навіть якщо вона заміжня за генпрокурором, — поганий фінансовий аналітик: пішов третій місяць президентства колишнього коміка, а курс нацвалюти лише зміцнюється.

До того ж: наприкінці липня купюри із зображеннями українських князів і літераторів стали котируватися до паперів із ликами американських президентів у співвідношенні 25 до 1. А на початку 2019-го курс сягав 28 до 1. Тобто за півроку вітчизняна валюта зміцнилася на 11%, а тільки за липень — на 4,1%.

Скромна чарівність облігацій

О

сновною причиною здешевлення долара стало зростання його пропозиції на внутрішньому ринку, каже Віталій Шапран, головний експерт ради Нацбанку. А джерелом надходження туди американських грошей виявилися облігації внутрішньої держпозики (ОВДП), які випускає і продає Міністерство фінансів, щоб покрити з їх допомогою дефіцит держбюджету.

Від початку року за допомогою облігацій Мінфін залучив 162 млрд грн і $3,4 млрд. Крім того, ОВДП охоче купували іноземці, яким найбільше сподобались гривневі боргові папери.

Станом на 1 серпня у власності нерезидентів опинилися ОВДП на 86,4 млрд грн, хоча на старті року цей показник становив лише 6,3 млрд грн.

Від початку 2019-го Мінфін провів 29 аукціонів із продажу облігацій, і на останньому, 30 червня, виручив максимальну для поточного року суму — 17,2 млрд грн. Після чого долар і просів до 25 грн.

За весь 2018-й Мінфін отримав від розміщення ОВДП 65 млрд грн, $3,5 млрд і 0,5 млрд євро.

Іноземні інвестори кинулися купувати вітчизняні облігації на хвилі позитивних очікувань від нового керівництва країни. На думку Тімоті Еша, аналітика лондонської брокерської контори BlueBay Asset Management, все тому, що Україна вперше має владу з ринковим і бізнесовим поглядами, яка водночас отримала більшість.

Еша процитувало світове фінансове видання №1 — Financial Times — у статті, яка називається Українські ринки облігацій отримали позитивний імпульс від ефекту Зеленського.

Але річ не тільки у ЗеЕфекті: з травня міжнародний центральний депозитарій Clearstream, створений для безпечної транскордонної торгівлі цінними паперами, підключив Україну до своєї системи. Іноземцям відкрився доступ навіть до тих вітчизняних ОВДП, які номіновані у нацвалюті.

На думку Айвараса Абромавичуса, ексміністра економрозвитку, співпраця із Clearstream значно спростила нерезидентам доступ до українських облігацій.

Адже вітчизняні ОВДП традиційно прибутковіші, ніж цінні папери інших країн: борг вітчизни Мінфін продає зі ставкою 17% річних, тоді як Австрія, Бельгія або Ірландія, наприклад, розміщують свої держоблігації під 1,17%.
ПІДНЯЛАСЯ І ТРИМАЄТЬСЯ: В кінці липня гривня встановила рекорд останніх трьох років — зміцнилася до рівня 25 до 1 щодо долара. Потім нацвалюта трохи здала, але в перших числах серпня знову почала надолужувати згаяне (Фото: НВ)
ПІДНЯЛАСЯ І ТРИМАЄТЬСЯ: В кінці липня гривня встановила рекорд останніх трьох років — зміцнилася до рівня 25 до 1 щодо долара. Потім нацвалюта трохи здала, але в перших числах серпня знову почала надолужувати згаяне / Фото: НВ

Сприятливе середовище

На

курс долара тисне і зростання українського експорту. Ціни на традиційні вітчизняні сировинні товари у світі високі.

За минулий сезон українські експортери вивезли з країни 50,4 млн т врожаю 2018 року — це плюс 23% до попереднього сезону і більше, ніж будь-коли раніше.
Наскільки легко спекулянти входили в ОВДП, настільки ж легко можуть і виходити, — Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту Concorde Capital

А весь агроекспорт, який забезпечує країні до 40% валютної виручки, за перші шість місяців 2019-го у грошовому вимірі додав майже 20%, сягнувши позначки $10,3 млрд.

Зросли ціни на традиційні статті вітчизняного експорту: тонна кукурудзи торік коштувала $162, а цього літа наблизилася до $200, залізна руда додала від початку року 66% (до $120 за 1 т).

А от імпортована у країну продукція дешевшала, каже Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Concorde Capital. Зрештою темпи зростання експорту випередили показники імпорту.

Та ще й НАК Нафтогаз України, головному наповнювачу держбюджету, знадобилися гривні для виплати державі дивідендів. Про цей фактор нагадує Олександр Мартиненко, керівник підрозділу фінансового аналізу корпорацій інвесткомпанії ICU. Всього Нафтогаз виплатив 12,3 млрд грн, завершивши процес наприкінці липня.

Осінь долару в підмогу

З

міцнення обмінного курсу може знизити інфляцію в країні до 5%, вважають у НБУ. "Зменшується вартість імпортних товарів, відповідно знижуються темпи інфляції", — описує цей ефект Мартиненко. А реальні доходи населення і платоспроможний попит зростають, додає він.

Окрім того, ревальвація знижує співвідношення боргу до ВВП, що покращує суверенний рейтинг країни і робить дешевшими зовнішні запозичення.

А ще долар, який ковзає вниз, допомагає Нацбанку поповнювати міжнародні резерви, кажуть у прес-службі регулятора. Від початку року НБУ викупив для цього на внутрішньому ринку $2,7 млрд.

Станом на 1 серпня на Єдиному казначейському рахунку накопичилося $1,9 млрд і $3 млрд у гривнях. За прогнозами Мінфіну, для обслуговування держборгу в найближчі місяці цього цілком достатньо.

Але через здешевлення долара і зниження гривневих цін на імпортні товари митниця і податкова зібрали менше податків, акцизів і мит, кажуть у прес-службі Мінфіну. За перші півроку недобір склав 8,5 млрд грн.

До того ж, каже Паращій, приплив іноземного капіталу в ОВДП має спекулятивний характер. "Наскільки легко спекулянти входили в ОВДП, настільки ж легко можуть і виходити", — зазначає він. Іноземці будь-якої миті можуть почати скуповувати вже долари, щоб отримати зароблені гроші, — і гривня просяде, або і зовсім суттєво втратить у ціні.

Поведінка інвесторів залежатиме зокрема від того, чи виправдаються їхні сподівання щодо реформ, чи сподобається їм майбутній прем'єр, пояснює Паращій.

Будь-яке негативне рішення президента чи нового уряду може спровокувати нерезидентів на масовий вихід з ОВДП.

Втім, як вважають багато експертів, ослаблення гривні восени все одно неминуче. Розпочнеться бізнес-сезон, виросте активність імпортерів споживчих товарів, яким будуть потрібні долари. "Імпортери почнуть накопичувати складські запаси для активніших продажів у листопаді-грудні", — пояснює Мартиненко.

За прогнозом ICU, до початку наступного року долар дістанеться позначки 27 грн. Паращій дає менш оптимістичний для нацвалюти орієнтир: 28–28,5 до 1.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X