Яким має бути курс гривні до долара, і що не враховує індекс БігМаку
Згідно з індексом Біг Маку курс гривні до долара США має становити 10,95 грн. Наскільки індекс журналу The Economist відображає дійсність і чи так сильно недооцінена гривня.
Попри те, що відповідно до популярного індексу Біг Мака в січні 2021 року курс гривні до долара США був недооцінений на 61% і мав скласти 10,95 грн, сьогодні гривня не є недооціненою валютою з точки зору фундаментальних характеристик економіки.
Про це в колонці для НВ Бізнес написав головний економіст департаменту монетарної політики НБУ Артем Вдовиченко.
Вдовиченко зазначив, що номінальний курс (курс валют в банках) лише частково відображає такі важливі економічні показники, як потенційна прибутковість інвестицій, цінова конкурентоспроможність українських товарів на зовнішні ринки.
Водночас реальний ефективний обмінний курс гривні або РЕОК — враховує як номінальні обмінні курси гривні щодо основних торгових партнерів, так і співвідношення рівнів цін в цих країнах.
Таким чином, зміцнення РЕОК може відбуватися через ревальвацію номінального обмінного курсу та / або через інфляцію, якщо вона вище, ніж у торгових партнерів.
Як зазначив Вдовиченко, коли індекс РЕОК знаходиться вище рівноважного значення, відбувається його переоцінка. Вона або свідчить, що номінальний обмінний курс надмірно зміцнився, або інфляція всередині країни аномально підвищилася. Аналогічна логіка актуальна для недооцінки РЕОК.
Який рівноважний РЕОК він для України?
Рівноважний РЕОК можна оцінити, зокрема, за допомогою підходу Behavioral effective exchange rate (BEER), який передбачає побудову економетричних моделей. Напрямки оцінюють довгострокові зв’язку між РЕОК та відповідними фундаментальними факторами:
- Чисті зовнішні активи
- Ступінь відкритості економіки
- Умови торгівлі сировинними товарами
- Різниця в продуктивності праці з торговими партнерами
- фіскальна політика
Як пише Вдовиченко, за цим методом оцінки з середини 2015 го до початку 2019 року, а також в кінці 2020 го РЕОК знаходився біля свого рівноважного значення.
В які періоди реальний ефективний курс України був переоцінений:
- з VI кварталу 2007 року до III кварталу 2008 року (Максимальне відхилення 13,5%);
- з VI кварталу 2011 року до I кварталу 2014 (13,2%);
- з другого кварталу 2019 до I кварталу 2020 року (10,4%).
Як зазначив Вдовиченко, всі три періоди переоцінки закінчувалися кризами, які, при цьому мали абсолютно різні причини і природу.
«Криза 2008−2009 років мав чисто економічну природу, тоді як кризи 2014−2015 і 2020 були скоріше екзогенними — до першого привела анексія Криму та військова агресія Росії на Сході України, а до другого — пандемія COVID-19», — зазначив представник НБУ.
Вдовиченко також підкреслив, що з переходом до режиму плаваючого валютного курсу в 2014 році відхилення РЕОК від рівноважних значень сильно скоротилися. Він додав, що таке рішення знизило ймовірність виникнення дисбалансів, а в останні роки РЕОК в основному перебував біля свого рівноважного значення.

Повну версію колонки головного економіста департаменту монетарної політики НБУ Артема Вдовиченко можна почитати тут.