Гойдалки на валютному ринку. Що буде з курсом гривні в серпні — прогноз
У липні гривня знецінилася відносно долара. Удар по нацвалюті завдали відставка Якова Смолія з НБУ і заява Володимира Зеленського про курс 30. Аналітики прогнозують подальшу девальвацію
Курс гривні почав липень із позначки 26,86 грн/$, а закінчив на рівні 27,71 грн/$. У підсумку гривня здала позиції щодо долара на 85 копійок.
На графіку нижче видно, як ринок 2 липня відіграв падінням гривні новину про те, що Яків Смолій йде у відставку з посади глави НБУ через політичний тиск. Далі ринок відреагував девальвацією на заяву президента України Володимира Зеленського про те, що уряду вигідний курс гривні 30. І, після призначення 16 липня Кирила Шевченка на посаду голови НБУ замість Якова Смолія, курс знову пішов вниз, упершись у психологічний рівень 28 грн/$.
НВ Бізнес з’ясовував у банкірів і аналітиків інвесткомпаній, що ще впливало на курс гривні в липні, чи продовжують іноземні інвестори виходити з ОВДП і яким буде курс гривні в серпні.
Нерезиденти вийшли на 7 мільярдів. Хто розгойдав курс у липні
Опитані НВ Бізнес аналітики і банкіри стверджують, що найбільше на динаміці курсу гривні позначилося звільнення Якова Смолія з посади голови НБУ, а також заява президента України Володимира Зеленського про курс 30 грн.
«Відставка глави НБУ, а також заяви керівництва країни на користь ослаблення курсу гривні», — так прокоментував НВ Бізнес причини ослаблення національної валюти керівник валютно-фінансового департаменту Citi Україна Владислав Сочинський.
Такої ж думки начальник відділу ринкових досліджень банку Південний Сергій Дробот. «Відставка глави НБУ, призначення нового глави і вихід на зовнішній ринок запозичень були основними чинниками, які розгойдували валютний ринок у липні», — сказав він.
Глава департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Сергій Ніколайчук вважає, що ослаблення гривні в липні пов’язано передусім з погіршенням курсових очікувань населення і бізнесу. «Водночас погіршення девальваційних очікувань багато в чому було спровоковано словами президента щодо оптимального курсу для бюджету на рівні 30 грн/$ і заявами керівників економічного комітету Верховної Ради про необхідність емісії. Заміна керівника НБУ стала лише додатковим каталізатором», — зазначив він.
Начальник управління дилінгових операцій Райффайзен Банку Аваль Юрій Гриненко розповів НВ Бізнес, що крім новини про відставку Смолія, були й інші причини падіння курсу гривні. Так, за його словами, звільнення Смолія спровокувало чергову хвилю виходу нерезидентів, що збіглося з великим погашенням держпаперів. «Ще одним тригером, який спровокував більш стрімке зростання готівкового ринку, — є великі перерахування в кінці червня дивідендів за 2019 рік у Нафтогазу і Приватбанку. Ці кошти з бюджету почали поступово надходити в економіку і стимулювати купівлю валюти», — підкреслив він.
За словами Владислава Сочинського, дані, розміщені на сайті НБУ, показують, що з 1 липня володіння ОВДП у власності нерезидентів скоротилося на 7 млрд грн, — з 99 млрд грн до 92 млрд грн. «З огляду на стабілізацію курсу гривні на позначці 27,7 грн/$ (у кінці липня — Ред.), ми не очікуємо істотних змін у поведінці нерезидентів. Збереження на останньому монетарному комітеті НБУ рівня облікової ставки в 6%, а також низька інфляція сьогодні й очікуваний рівень інфляції в 5% до кінця року, найімовірніше, не приведе до розвороту монетарної політики, що натомість сприятиме зниженню вартості нових розміщень ОВДП. Також позитивним фактором є надлишкова ліквідність банківської системи, яка буде направлятися на формування нових активів, зокрема ОВДП», — сказав він.

За словами начальника відділу продажів казначейських продуктів ОТП Банк Юрія Крохмаля, гривня також стрімко падала відносно євро. «На тлі ситуації, яка склалася в США, у зв’язку з пандемією COVID-19 і наступного ослаблення долара проти основних світових валют, гривня проти цих валют „втратила“ ще більше: за той самий період курс євро до гривні виріс на 2,5 грн (+8%)», — поділився він. Крохмаль зазначив, що до кінця місяця, за активної участі НБУ на міжбанківському ринку, ситуація дещо стабілізувалася. «Нацбанк прийняв послідовне рішення про збереження облікової ставки без змін. А після того як Мінфін успішно розмістив раніше відкладений випуск єврооблігацій на 2 млрд доларів плюс залучив додатково 1,2 млрд євро макрофінансової допомоги від ЄС — ми вже спостерігали корекцію курсу долара на пониження», — зазначив він.