Курс долара: в НБУ заявили, що не дадуть гривні різко впасти
В Національному банку пояснюють падіння гривні впливом насамперед психологічного чинника, який, імовірно, має короткостроковий ефект.
«Національний банк зберігає активну присутність на міжбанківському валютному ринку для згладжування надмірних коливань обмінного курсу гривні, які посилилися упродовж останнього тижня у зв’язку із погіршенням настроїв учасників ринку в умовах високої невизначеності щодо подальшого поширення коронавірусу світом та підвищення турбулентності на світових фінансових і товарних ринках. Поширення світом коронавірусу наразі має обмежений і нейтральний вплив на економіку України в лютому і на початку березня», — йдеться в заяві Нацбанку.
В НБУ підкреслили, що український експорт продовжує зростати, а певне зниження цін на окремі товари українського експорту більш ніж компенсоване подальшим нарощуванням фізичних обсягів поставок за кордон. Ціни на імпорт знижуються навіть швидше, ніж на експорт, особливо на енергоносії, що зумовлює скорочення вартісних обсягів імпорту. Водночас зменшення обсягу вкладень іноземних інвесторів в гривневі облігації Уряду упродовж останніх тижнів не є значним, додали в Нацбанку.
«Отже, поточна ситуація на українському валютному ринку — і міжбанківському, і готівковому — склалася під впливом насамперед психологічного чинника, який, імовірно, має короткостроковий ефект. Національний банк має достатньо резервів для згладжування коливань курсу гривні - на сьогодні міжнародні резерви України становлять 26,8 млрд дол. США, що є найвищим рівнем з листопада 2012 року. Готовність Національного банку використовувати міжнародні резерви для недопущення „розгойдування“ курсу вже підтверджена на практиці. Упродовж минулого тижня Національний банк три дні виходив з інтервенціями з продажу валюти, і впродовж них продав загалом $307 млн. Також сьогодні, з огляду на високий попит на валюту на міжбанківському ринку в післясвяткові дні, що підживлюється нервовими настроями учасників ринку, Національний банк вийшов з інтервенцією з продажу валюти, і станом на 13:00 продав $250 млн», — заявили в НБУ.
Регулятор продовжить слідкувати за ситуацією з поширенням коронавірусу та за станом світових фінансових і товарних ринків і буде за необхідності й надалі проводити інтервенції для згладжування надмірних курсових коливань.
«Ситуація на грошово-кредитному ринку залишається стабільною, і банківська система має достатньо високий рівень ліквідності. Гривнева ліквідність наразі становить близько 230 млрд грн, валютна ліквідність — понад $8 млрд. Таким чином, банки мають достатньо ресурсів для безперебійної діяльності навіть в умовах погіршення настроїв населення та бізнесу під впливом негативних новин зі світових ринків. Водночас Національний банк готовий підтримати банківський ринок ліквідністю за потреби», — підкреслили в НБУ.
Офіційний курс гривні до долара на 10 березня — 24,92 грн/$. Курс на міжбанку на 15.00 — 25,36/25,40 грн/$. В обмінниках, за даними finance.ua, середній курс покупки долара — 25,47 грн/$, продажу — 25,78 грн/$.
Нагадаємо, 9 березня ціни на нафту Brent і WTI впали на 25% у зв’язку з несподіваним провалом переговорів організації ОПЕК+ у Відні 6 березня. Зустріч закінчилася повним розривом альянсу між Росією і ОПЕК на чолі з Саудівською Аравією, який з 2017 року керував світовими цінами на нафту шляхом узгоджених скорочень видобутку. Слідом за цінами на нафту обвалилися і світові фондові ринки. Індекс Dow Jones в понеділок втратив 7,8%, S&P 500 — 7,6%, а Nasdaq Composite знизився на 7,3%. У вівторок ціни на нафту почали рости.

9 березня ВВП-варранти України подешевшали на 9,2%, а дохідність єврооблігацій зросла на 1−1,1 відсоткового пункту.