Хеджуй це. Як бізнесу уникнути збитків від падіння або зростання курсу гривні
Український бізнес в 2019 році втратив мільярди доларів через не прогнозоване зміцнення гривні. Тепер компанії втрачають на девальвації нацвалюти. Як можна знизити валютні ризики в бізнесі?
В умовах гнучкого курсу гривні українському бізнесу доведеться стежити за своїми валютними ризиками, щоб не нести додаткові збитки. У 2019, коли приплив понад $4 млрд в облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) рекордно зміцнив курс гривні, експортери, які звикли притримувати або продавати валютну виручку з урахуванням сезонних коливань, почали скаржитися, що вони зазнають збитків на курсовій різниці. Виручка тих, хто продає товари за кордоном, залежить від курсу локальної валюти, оскільки чим вище вартість долара, тим більше їх дохід у нацвалюті.
Раніше український бізнес знав, що весною і восени гривня традиційно девальвувала, проте в минулому році ситуація змінилася і бізнес виявився до цього не готовий. Особливо це торкнулося аграріїв, які в минулому році експортували рекордні обсяги товарів. Деякі представники аграрного сектора обрушилися з критикою на Національний банк України (НБУ), звинувативши його в тому, що регулятор не зупинив різке зміцнення гривні. Однак, тепер варто нагадати, що НБУ в минулому році поповнив свої резерви на $8 млрд — і саме цей ресурс дозволяє Нацбанку утримувати гривню від вільного падіння, коли прийшла криза, а партія влади більше півроку не може вирішити задачу відновлення кредитування МВФ. НБУ вже витратив за два тижні $2 млрд на утримання нацвалюти від девальвації після початку фінансової кризи і приходу пандемії в Україну.
Як розповіла НВ Бізнес директор з ринків капіталу Альфа-Банку Україна Тетяна Попович, за експертними оцінками і даними компаній, експортери в 2019 році недоотримали або «втратили» близько $3,5 млрд. «Цього б не сталося, якби в політиках компаній було прописано обов’язкове хеджування в певному відсотку від обсягу валютної виручки. Операції страхування валютного курсу дозволяють якісно управляти грошовими потоками компаній», — нагадала вона.
У Нацбанку НВ Бізнес відзначили, що використання інструментів валютного хеджування знижує валютні ризики бізнесу і дозволяє компаніям планувати грошові потоки в майбутньому незалежно від того, куди буде рухатися курс нацваюти.
НВ Бізнес розпитав банкірів і НБУ про те, які можливості доступні в Україні для захисту від збитків через коливання валютних курсів і як їх використовувати.