Якою буде девальвація гривні в 2023 році — валютний прогноз

Курс гривні у 2023 році (Фото:НБУ)
Значна міжнародна допомога, запуск «зернового коридору» та заходи НБУ втримали курс гривні від обвалу протягом 10 місяців війни. Які чинники визначатимуть валютний курс в Україні в новому році?
Що зміцнювало гривню у 2022 році
В останньому грудневому звіті НБУ про фінансову стабільність вказується, що тиск на валютному ринку послабився, та інтервенції НБУ все ще необхідні. «Значні розриви платіжного балансу та неритмічне надходження міжнародної допомоги в першій половині року зумовили потребу в коригуванні валютного курсу. Офіційний обмінний курс гривні до долара було знижено на 25% наприкінці липня. Це рішення разом із коригуванням валютних обмежень, поступовим зростанням ринкових ставок у відповідь на червневе підвищення облікової ставки, запуском „зернового коридору“ послабили тиск на валютному ринку», — зазначають аналітики НБУ. У зв’язку з цим НБУ скоротив інтервенції на валютному ринку.
Проте попит бізнесу і населення на валюту залишається все ще високим, тому ринок не здатен самостійно збалансуватися. «Тож НБУ надалі компенсуватиме дефіцит валюти на ньому та зберігатиме політику фіксованого обмінного курсу. Водночас завдяки безпрецедентній допомозі від партнерів міжнародні резерви станом на кінець листопада вже перевищили довоєнний рівень та досягли $28 млрд. Цей рівень покриває три з половиною місяці майбутнього імпорту. Подальше надходження міжнародної допомоги дасть змогу підтримувати резерви на достатньому рівні», — впевнені в Нацбанку.
Нагадаємо, що за підрахунками МВФ Україні у 2023 році не вистачатиме близько $38 млрд. ЄС вже затвердив фінансову допомогу Україні на рівні 18 млрд євро, а США прийнятий бюджет з передбаченою допомогою Україні на рівні $45 млрд.
Як розповів NV Бізнес head of analytics of Millstone&Co Андрій