alt
НВ Преміум
7 карток

Як купити біткоїн і чи можна на цьому заробити, якщо ви не фінансист і не айтішник

9 грудня 2020, 09:03

Вартість біткоїна б'є рекорди. Інвестори, на тлі падіння банківських ставок, побачили в цифровій валюті притулок для збереження коштів.

Зростання курсу біткоїна може тривати ще довго, вважає керівний директор торгової платформи Toro Гай Хірш. 2020 рік виявився благодатним ґрунтом для повернення біткоїна на світову валютну арену, оскільки центральні банки знизили процентні ставки до рекордно низьких рівнів і схвалили надзвичайні пакети стимулів через пандемію Covid-19, пише Bloomberg. Деякі професійні інвестори публічно заявили, що вклали гроші в криптовалюту, щоб захистити свої статки від дій центральних банків і урядів. Традиційні фінансові компанії теж намагаються отримати вигоду з дедалі більшого попиту. На початку цього року американська Fidelity Investments запустила біткоїн-фонд. У жовтні доступ до торгівлі криптовалютою з’явився у користувачів платіжної системи PayPal. Зазначимо, що на тлі зростання курсу біткоїна також цьогоріч стрімко зросла вартість золота і ростуть ціни на нерухомість.

1

Що таке біткоїни

Bitcoin, або Біткоїн (BTC) — цифрова валюта, що базується на технології блокчейн. По суті, це ланцюг блоків з криптографічно зашифрованою інформацією про транзакції всередині цієї системи. Її концепт був озвучений у 2008 році Сатоші Накамото (вважається, що це псевдонім групи осіб, які створили вихідний код цифрової валюти — ред.) і представлений ним же у 2009 році як документ. Однак ще досі тривають суперечки про те, хто є творцем біткоїна. У bitcoin немає централізованого управління та емітента. Угоди з цифровим підписом між двома вузлами (нодами — ред.) і передаються до всіх вузлів мережі peer-to-peer (рівний до рівного — ред.). Дані про переміщення коштів зберігаються в розподіленій базі даних. Біткоїни — це протест проти фіатних (традиційних) грошей. Віртуальні монети, на відміну від традиційних монет і банкнот, не підв'язані до економіки будь-якої країни і до резервів центробанку.

Капіталізація біткоїн-ринку 5 грудня 2017 року, коли курс досяг $12 тис. за один біткоїн, становила $200 млрд. У грудні 2017 року біткоїн став шостою за капіталізацією валютою світу, обігнавши рубль, британський фунт і південнокорейську вону. 17 грудня 2017 року курс біткоїна досяг свого історичного максимуму в $20 тис., після чого почав знижуватися. У 2018 році курс продовжив падати і 17 грудня того ж року досяг мінімуму $3194. 2 серпня 2020 року біткоїн вперше в 2020 році піднявся до $12 тис., 30 листопада досяг максимального значення з моменту падіння — $19 786. З середини березня поточного року курс біткоїна виріс більш ніж у 5 разів.

Після появи біткоїна почали з'являтися й інші цифрові валюти, наприклад, альткоїни. Їхня мета в тому, щоб подолати всі технічні обмеження біткоїна.

2

Сатоші Накамото — хто цей потужний старий

Сатоші Накамото (англ. Satoshi Nakamoto) 31 жовтня 2008 опублікував статтю Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System в списку розсилки про криптографію (The Cryptography Mailing list) metzdowd.com, де описав Біткоїн. На початку 2009 року він випустив першу версію віртуального гаманця, що використовує біткоїни, і запустив мережу Біткоїн.

Досі немає точної інформації, чи існує Сатоші Накамото як окрема особа, попри численні спроби дізнатися про це. Є версія, що це псевдонім однієї людини або цілої групи людей.

Сатоші використовував мережу Tor та інші способи для максимальної анонімності. У його профілі на сайті P2P Foundation зазначено, що він народився 1975 року і живе в Японії. Однак є думка, що ця інформація неправдива, оскільки людина, яка використовує псевдонім Сатоші Накамото, пише англійською мовою, наче її носій. А програмне забезпечення Bitcoin не було локалізоване під японську мову.

Протягом багатьох років у ЗМІ з'являлася інформація про те, що під ім'ям Сатоші Накамото ховаються кілька людей — професор економіки і права Нік Сабо, власник анонімного торгового майданчика Росс Ульбріхт, японський математик Мотідзукі Сін'їті, американець японського походження Доріан Сатосі Накамото та інші. Однак усі вони спростували свою причетність до псевдоніма й участі в створенні Bitcoin.

Навесні 2011 року Сатоші Накамото перестав брати участь в проєкті Біткоїн.

Цікаво, що найменша частина біткоїна, яку можна відправити і продати, отримала назву сатоші (satoshi), на честь засновника. 1 сатоші = 0.00000001 BTC.

Радіо НВ