Чому цієї осені долар оновив черговий мінімум і коли американська валюта повернеться до зростання
Цієї осені українці зіткнулися з відсутністю сезонної девальвації національної валюти в другому півріччі - щось схоже вже відбувалося 2019 році.
Про це в колонці для НВ Бізнес пише фінансова аналітикиня Concorde Capital Євгенія Ахтирко.
«Знову поламалася сезонність валютного курсу. Адже всі чекали, що гривня почне слабшати в вересні і до кінця року повернеться до рівня 28-29 грн за долар», - зазначила Ахтирко.
Вона додала, що ринок готувався до девальвації гривні - в кінці серпня - на початку вересня курс піднявся до позначки 27,0 грн/$, проте протримався на цьому рівні недовго.
Як пише авторка колонки, в 2019 році зміцнення гривні було багато в чому пов'язано з іноземними спекулянтами, які у великих кількостях купували гривневі ОВДП. Однак цього разу в спробах зрозуміти причину зміцнення гривні експерти вирішили подивитися на залежність курсу і торгового балансу товарів.
Ахтирко зазначає, що з 2016 року торговельний баланс поліпшувався в середині року і погіршувався до кінця року. Відповідну траєкторію мав і курс.
Як пише аналітикиня Concorde Capital, завдяки неймовірно вдалій ціновій кон'юнктурі на світових ринках, у 2021 році обсяги українського експорту товарів досягли дев'ятирічного максимуму.
Ахтирко допускає, що саме сприятливий стан торгового балансу протягом досить довгого часу є причиною зміцнення національної валюти.
Водночас вона попереджає про можливий розворот курсу незабаром після того, як торговий баланс почне погіршуватися. За оцінками Ахтирко, для цього потрібно ще два-три місяці.
Так, ціни на основну продукцію українського експорту вже стали падати, а ось потенціал збільшення імпорту залишається високим.
Аналітики очікують погіршення торгового балансу в четвертому кварталі цього року. Однак до явного розвороту курсу до кінця року це швидше за все не призведе, оскільки дефіцит зовнішньої торгівлі буде залишатися невисоким.
Згідно з прогнозом аналітика Concorde Capital, до кінця року курс буде перебувати в районі 26,5-27 грн / $, але кінець зими може бути «волатильним».
Повну версію колонки Євгенії Ахтирко для НВ Бізнес можна почитати тут.