Середня процентна ставка за кредитами до зарплати становить 510% — дослідження USAID
Фінансові компанії стягують за короткостроковими кредитами в середньому понад 500% річних.
Про це свідчить дослідження методом «таємного покупця», проведене проєктом USAID «Трансформація фінансового сектору».
Cередня реальна річна процентна ставка (РРПС), визначена з використанням методу простих процентів, становила 510% річних. Середня РРПС, розрахована за методикою Нацбанку, яка почала застосовуватися до кредитів фінансових компаній з лютого 2021 року, становить більше ніж 54 000% річних (за формулою складних відсотків).
Станом на кінець 2020 року заборгованість фізичних осіб за кредитами, виданими фінансовими компаніями, була на рівні 13,6 млрд гривень, що трохи менше порівняно з 2019 роком. У минулому році між фінансовими компаніями та споживачами було укладено майже 12 мільйонів кредитних договорів.

Ключові результати дослідження ринку мікрокредитування:
— Зазначена в договорі РРПС не співпадає з РРПС за розрахунками експертів у 69% випадках, а в 22% візитів «таємний покупець» сплатив компанії не таку суму, яку мав би сплатити згідно з договором.
— У 28% візитів були наявні розбіжності між положеннями договору і усною інформацією, що була надана консультантами, а у 23% візитів — розбіжності між положеннями договору і письмовою переддоговірною інформацією (на сайті або наданої у відділенні).
— Фінансові компанії здебільшого дотримувалися чинного на момент проведення дослідження законодавства, проте у 73% договорів були положення, які з січня 2021 року можуть вважатися порушенням законодавства про споживче кредитування. Зокрема, кожні 2 із 3 договорів містять положення, які дозволяють підвищувати процентну ставку у разі невиконання зобов’язань за договором (наприклад, з 0,01% до 4,15% на день).