
Хто може отримати іпотечний кредит
Платити не за орендоване житло, а за власне? Не так давно умови іпотечного кредитування були такими, що регулярний місячний платіж був незрівнянно вищим у порівнянні із орендою. Проте в останні роки умови пом’якшуються і кредити стають справді доступними. Але є ряд умов. Тож хто може отримати іпотечний кредит в Україні?
Оренда чи іпотека?
В умовах постійного зростання інфляції та цін на нерухомість, знімати та одночасно відкладати на власне житло стає все складнішим. Тому іпотечний кредит допоможе вирішити квартирне питання тим, хто роками орендує житло.
Математика проста: припустимо, ви збираєте гроші на своє житло. Якщо протягом 2020 року ви відклали 200 000 грн на покупку квартири, 5% з них «з'їла» інфляція, згідно з офіційними даними Держстату. А з іншого боку за 2020 рік нерухомість подорожчала на 9,7% (вторинний ринок). В 2021 році інфляція зростає, а нерухомість продовжує дорожчати. Таким чином процес відкладання на власне житло може тривати дуже довго. І весь цей час ви продовжите платити за орендоване житло.
Тому у іпотечного кредиту є низка переваг:
- позичальник сплачує не за чуже житло, а за своє;
- оформлюючи іпотеку, позичальник фіксує ціну нерухомості. Так, йому доведеться сплачувати відсотки, але він захищений від росту цін;
- позичальник має право на дострокове погашення кредиту. Відповідно до законодавства України, банки не можуть встановлювати за це додаткові комісії та збори;
- якщо у позичальника виникає необхідність змінити місце проживання, об'єкт нерухомості завжди можна продати за ринковою ціною та закрити заборгованість перед банком достроково.
Вимоги до позичальника
Щ об отримати позитивне рішення по іпотечній заявці, потенційний позичальник має відповідати деяким критеріям:
- Бути резидентом України.
- Вік 21−65 років. Але на дату закінчення дії кредитного договору вік позичальника не повинен перевищувати 65 років.
- Платоспроможність та офіційний дохід.
Щоб підтвердити свою платоспроможність, банку надають виписки про доходи та витрати, інформацію з місця роботи про заробітну плату. Фізичні особи підприємці мають надати свої річні декларації про доходи. Позичальникам, які не можуть підтвердити джерело свого доходу зазвичай відмовляють у видачі іпотеки або пропонують альтернативні продукти за значно вищими ставками.
Також позичальники надають банку інформацію про своє майно — іншу нерухомість, землю, автомобіль тощо.

Деякі банки висувають додаткові вимоги, наприклад обов’язкове переведення доходів позичальника на рахунки, відкриті у банку-кредиторі.
Перший внесок
О днією з умов надання іпотечного кредиту є перший власний внесок позичальника. Його розмір складає від 20% вартості об'єкту. Деякі банки навіть пропонують різні відсоткові ставки за кредитами в залежності від розміру особистого внеску клієнта.
Для більшості банків це є обов’язковою умовою, але для деяких клієнтів — певною перепоною. Німецький ПроКредит Банк пропонує більш гнучкі умови: якщо у позичальника немає можливості сплатити особистий внесок, однак є інший об'єкт нерухомості — банк може взяти цей об'єкт як додаткову заставу.
Отже, відмовитись від оренди і щомісяця платити за власне житло — цілком реально, якщо позичальник є платоспроможним та отримує регулярний офіційний дохід. Треба лише обрати надійний банк та уважно ознайомитись з умовами, щоб не потрапити у кредитну пастку.