Іпотека та паспорт українця: чому ініціативи влади провальні? — пояснює інвестбанкір Сергій Фурса
Помилки в плануванні і популізм заважають владі реалізувати цікаві ідеї щодо вдосконалення країни. Чому в Україні неможливо впровадити ініціативу щодо паспорта українця та як дешеві гроші в економіці пов’язані з іпотекою — в новому випуску програми Багаті та щасливі на Радіо НВ.
«На Близькому Сході шейхи можуть зробити звичайних людей щасливими. Вони заробляють за рахунок продажу нафти. Доходи, які вони отримують, більше ніж достатньо. Тож шейхи можуть просто роздавати гроші людям. Чи можемо ми реалізувати це в Україні? На жаль, ні. Українців багато, а нафти в країні мало. До того ж, для того, щоб хтось щось видобував із надр, треба купити ліцензію, гроші за яку йдуть в бюджет. Коли той, хто купив ліцензію, починає видобувати природні ресурси, то починає платити ренту. І знову все надходить до бюджету. Наразі неможливо ці гроші покласти на рахунок звичайного українця», — каже Фурса, коментуючи ініціативу щодо паспорта українця.
За словами інвестбанкіра, те ж саме відбувається з іпотекою — стимулювати її штучно не можна. Для цього потрібно створити умови. А саме — гарантувати банкам безпеку і зробити гроші в економіці дешевими. Дешеві гроші - це високий кредитний рейтинг держави і низька інфляція. Іпотека працює в цивілізованому світі, бо там працює верховенство права і там є дешеві гроші, адже є довіра інвесторів. Баг іпотечної програми в Україні, який вже виявився — банки дають кредит під 7%, але, якщо людина пропускає платіж по кредиту, державна програма не діє і людина платить повну ставку. І тут з’являється ризик для банку, адже не кожен в змозі обслуговувати 15%", — нагадує інвестбанкір.
- В чому суть іпотечної підтримки від держави?
- Як валютна іпотека 2008-го дискредитувала механізм іпотеки в Україні?
- Чому в нашій країні паспорт українця не найкраща ідея?
Про це розкажуть інвестбанкір Сергій Фурса та журналістка Наталія Чекаль на Радіо НВ.