Боротьба за праве діло. Що говорить економічна історія про спробу центробанків у 2023 році приборкати інфляцію? — The Economist

Прогнози Федерального резерву США (на фото його штаб-квартира) почали вказувати на зростання безробіття у 2023 році (Фото:REUTERS/Leah Millis)
Редактор розділу The Economist Торгівля та міжнародна економіка Райан Авент розповідає про те, чому боротьба з інфляцією у 2023 році найімовірніше призведе до рецесії.
Матеріал опубліковано у спецвипуску журналу НВ Світ попереду 2023 за ексклюзивною ліцензією The Economist. Републікацію заборонено.
У світі монетарної політики є таке прислів'я: тільки яструби [прихильники жорсткої політики] потрапляють до центробанківського раю. Серед чоловіків і жінок, на яких було покладено відповідальність керувати грошима своїх держав, хоробрість притримати економіку, що надто швидко зростає — а це, як колись висловився один голова Федерального резерву, все одно що забрати чашу з пуншем у той самий момент, коли вечірка у самому розпалі, — одна з рис, що викликають найбільше захоплення. Однак протягом 20 років до пандемії найгострішими макроекономічними проблемами багатьох великих економік світу були слабке зростання й низька інфляція. Тож керівники центральних банків були жорстоко позбавлені нагоди показово-доброчесно забрати чашу з пуншем.
Однак тепер різке й невпинне зростання інфляції, що почалося 2021 року, дало центральним банкірам привід показати себе. У 2023 році більшість країн візьмуть інфляцію під контроль, хоча й не без серйозних зусиль. Проблема набула тривожних масштабів у 2022-му через вторгнення Росії в Україну, що підштовхнуло вгору ціни на продовольство та енергію. Чимало економік пережили зростання інфляції до рівнів, небачених протягом десятиліть. Темпи зростання споживчих цін сягнули піка в 9% у США, склали рекордні 10,7% у єврозоні та набагато більше в кількох особливо неблагополучних економіках, що розвиваються.