Голова Правління ПРАВЕКС БАНКу Тарас Кириченко: Не варто запасатися доларами за сьогоднішнім курсом

2 лютого 2018, 17:04
Позиція
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Кириченко: Не варто запасатися доларами за сьогоднішнім курсом

Кириченко: Не варто запасатися доларами за сьогоднішнім курсом

Глава правління української «дочки» італійської банківської групи Intesa Sanpaolo Тарас Кириченко в інтерв'ю УНІАН розповів про настрої іноземних інвесторів в нашій країні, поточні проблеми банківської системи та обговорив перспективи гривні.

За оцінками провідних українських експертів, для стабільного економічного зростання Україна потребує масштабних інвестицій, прихід яких в найближчий рік малоймовірний через низку складнощів, з якими стикаються діючі в країні інвестори.

Представники банківського сектора, на який припадає понад 25% залучених в Україну іноземних інвестицій, на своєму досвіді знайомі з проблемами, які очікували інвестори в нашій країні, включаючи корупцію і все ще складну регуляцію.

Про проблеми іноземних банків в Україні, прогнози на поточний рік та найближчі плани в інтерв'ю УНІАН розповів Тарас Кириченко — Глава Правління "ПРАВЕКС БАНКу", української дочірньої структури однієї з найбільших банківських груп єврозони Intesa Sanpaolo.

Тарас, поділіться прогнозами, — яким буде для банківського сектора прийдешній 2018 рік?
Ми можемо говорити про те, що макроекономічна ситуація в Україні стала набагато стабільнішою, ніж вона була кілька років тому. Інфляція знизилася, валютний курс коливається в нормальних межах. Україна нарощує обсяги бізнесу з країнами Євросоюзу і активно освоює нові ринки збуту. Приходять нові інвестори і довгострокові інвестиції. Все це вселяє надію, що ми зможемо наростити обсяги бізнесу і підвищити його якість.
Але не варто думати, що 2018 рік — рік мрій і сподівань. Це рік роботи для досягнення успіху. Потрібно сприймати реальність такою, яка вона є, і не чекати, що хтось зробить нашу роботу, а спокійно і якісно працювати вже сьогодні в тих умовах, в яких ми знаходимося. Якщо ми хочемо, щоб ці умови стали кращими, потрібно «прокачувати» свої можливості. 2018 рік має стати роком економічного зростання. І це може статися, якщо ми не будемо робити дурниці.

У січні на валютному ринку було неспокійно. Гривня може зміцнитися до отримання чергового траншу кредиту Міжнародного валютного фонду?
На мою думку, ми зобов'язані продовжувати програму з МВФ. По-перше, це наші зобов'язання. По-друге, це не тільки гроші, які приходять і стабілізують резерви Національного банку. Це ще й реформи, які рухають країну вперед і які дуже потрібні реальному сектору і банкам. Якщо співпраця з МВФ продовжиться, то гривня, якщо і буде коливатися, то в розумних межах. І не варто запасатися доларами за сьогоднішнім курсом. Гривня може зміцнитися.

Як вплине на фінансовий ринок призначення Якова Смолія головою Національного банку? Зараз він виконує обов'язки керівника регулятора...
Звичайно, хочеться, щоб з'явився повноправний голова центрального банку. Тому можна тільки вітати бажання призначити постійного керівника. Ми не обговорюємо персоналії, але я вважаю, що голова центробанку повинен бути прагматичним, технократом, який забезпечить незалежність регулятора.

У вас не виникає відчуття, що з відходом Гонтаревої Нацбанк став слабшим? Наприклад, що за ідея з довгостроковим рефінансуванням банків для підтримки кредитування?

Не виникає. На різних етапах розвитку ринку потрібні різні інструменти. Етап розчищення банківської системи припускав свої кроки. Зараз ми переходимо до етапу зростання, на якому потрібно більше «натискати на педалі». Не можна проектувати ситуацію 2014 року на 2018 рік. Потрібно просто дивитися, які інструменти допоможуть досягти мети. Банківська система ліквідна — проблем з грошима немає. Є проблема з хорошими позичальниками.

Кириченко: частка проблемних кредитів на сьогодні незначна

Які очікування банку на цей рік, на який розраховуєте прибуток?
Минулого року відбулася величезна кількість позитивних змін: ми переходимо на бренд і логотип материнської групи Intesa Sanpaolo. Назва банку зберігається, оскільки так звичніше нашим клієнтам, і це стандартна практика групи — використовувати місцеву назву. Важливо, що ми очистили кредитний портфель банку — частка проблемних кредитів на сьогодні незначна.

Щоб отримати прибуток, потрібно вкласти інвестиції, які, в свою чергу, необхідно окупити. Наша мережа складається з 50 відділень на території України, з яких близько половина сконцентровані в Києві, решта — в великих містах. Ми переміщаємо відділення в нові приміщення більшою площею та змінюємо формат на більш дружній. Збільшуємо штат і навчаємо персонал.

Ми інвестуємо в інформаційні технології — купуємо і підсилюємо наявні системи, підсилюємо IT-безпеку. Інвестуємо в нові канали продажів — інтернет-банкінг. Оновлюємо картковий бек-офіс. Багато проектів вже розпочато і буде реалізовано протягом 2018 року.

Що стосується стратегії розвитку, то ми бачимо додаткові можливості в корпоративному бізнесі. На сьогоднішній день ми — єдиний італійський банк в Україні, один з міжнародних і найсильніших європейських банків. І можемо претендувати на частку в обслуговуванні міжнародних клієнтів. Також будемо продовжувати співпрацю з великим і середнім бізнесом. Ми дуже вимогливі до якості позичальників, але зате можемо запропонувати кращі фінансові умови.

Ми також відновлюємо роздрібне кредитування. Запускаємо повторне кредитування на покупку автомобілів — у цьому сегменті наш банк до військових дій на сході України був лідером, маючи частку ринку 18-20%. Ми не женемося за надприбутками. Наше завдання — побудова довгострокових відносин з клієнтами. Ми вже співпрацюємо з рядом автодилерів — видаємо кредити. Також будемо запускати кредитні карти після поновлення карткової системи.

При видачі кредитів формуються резерви, і потрібен якийсь час, щоб їх компенсувати. Тому, щоб вийти на стійкий прибуток, нам знадобиться деякий час. Надприбутків в Україні не буде — ніхто цього не чекає. Ми робимо ставку на побудову стабільної бізнес-моделі.

Потрібні інвестиції будуть залучені власними силами або за допомогою материнської структури? Про який обсяг вкладень йдеться?
Звичайно, це — підтримка групи. Ми інвестуємо власні кошти, джерелом є капітал. Наш показник достатності капіталу в рази більше від необхідного українським законодавством і європейськими нормами. З нового року ми перейшли на дев'ятий Міжнародний стандарт фінансової звітності — вплив на капітал абсолютно незначний. Ми абсолютно ліквідні, маючи достатньо коштів в гривні і доларах. Але, на жаль, немає черги хороших позичальників.

Що заважає реалізації планів банку на ринку України?
Наші плани адекватні даному ринку і враховують всі його складності. Але якби ми хотіли полегшити собі завдання, то потрібно посилити захист прав кредиторів. Це важливо не для банку, а для країни, оскільки дозволить кредитувати більше, розширити коло позичальників. Кредитувати більш довгострокові проекти, що дають можливість модернізувати країну, привести інвестиції, створити робочі місця.

Як тільки Україна забезпечить нормальний захист прав кредиторів, ми будемо раді ще більше кредитувати. Але поки ми бачимо корупцію, несправедливі рішення судів, зловживання та інші складності реалізації законних прав кредиторів. Це стримує економічне зростання України.

І, зрозуміло, хотілося б стабільності. У законодавстві, в країні, в політиці, у фінансовій сфері. Хочеться вірити, що напередодні виборів не накриє популізм. І до виборів ще досить далеко — є час провести необхідні реформи. Я згоден, що потрібно підвищити зарплати і пенсії, але є питання фінансової стабільності, і Національний банк повинен сказати своє вагоме слово.

Вам не заважають валютні обмеження НБУ, що діють на ринку?
Минулого року були зроблені кардинальні кроки в частині фінансового моніторингу та побудові відносин з клієнтами. Валютний контроль, існуючий в українських банках, застаріває і повинен піти в минуле. Йому на зміну повинна прийти надійна система фінансового моніторингу. Законопроект «Про валюту», запропонований Нацбанком, буде колосальним кроком вперед.

На відміну від колишньої концепції, нова передбачає, що «все можна», але якісь операції обмежені або супроводжуються спеціальними вимогами. Це — закон не для банків, а для підприємців. Тому впевнений, що парламент його підтримає. Закон розблокує зовнішньоекономічну діяльність і надходження валюти в країну. Будь-які обмеження щодо виведення грошей, наприклад, на виплату дивідендів, стримують інвесторів.

Яким буде банківський ринок України років через п'ять?
Ми бачимо, що ринок буде розвиватися і в корпоративному, і в роздрібному сегменті. Бізнес буде споживати більше кредитних ресурсів на інвестиційні програми. Ситуація з поганими кредитами в банківській системі поступово вирішиться. У багатьох компаніях зміняться власники, тому до нас не будуть приходити люди, які не виконують зобов'язання перед банками.

Якщо говорити про роздрібний сегмент, то хочеться, щоб середній клас, який втратив протягом останніх років, все ж таки наростив свій добробут і зміг собі дозволити щось більше — другий дім, другу машину або більше відкласти, інвестувати.

Через п'ять років банків, напевно, буде менше, тому що багато невеликі і середні банки не знайдуть себе на ринку.

Спектр банківських продуктів буде набагато ширшим. З'являться інвестиції в цінні папери. Вже зараз наш банк видає значну частку індивідуальних ліцензій на інвестиції за кордон. Будуть розвиватися віддалені канали обслуговування клієнтів, а відділення стануть зоною консультування. Люди матимуть електронні гаманці, електронні гроші.

Готівкові розрахунки за п'ять років, можливо, повністю не підуть, але істотно скоротяться. Людям сподобається розраховуватися безготівково — просто і дешево.

Клієнти будуть більш уважно вибирати банк, аналізуючи його надійність і рівень сервісу. На перше місце вийдуть грамотні фінансові консультанти, які допоможуть підприємству, підприємцю, сім'ї виробити правильний баланс своїх доходів і витрат, заощаджень і кредитів.

Ви згадали середній клас. Яким способам вкладень він зараз віддає перевагу?
Мені здається, що середній клас не знає, куди зараз інвестувати. І дати раду непросто.

Ринок нерухомості певним чином перегрітий. За офіційною статистикою, продажі нерухомості за минулий рік незначні, при цьому бентежить кількість порожніх квартир, а масова забудова триває. У нерухомість вкладають багаті люди. А середній клас думає, чи купувати за такою ціною, і чи є гарантії, що цей об'єкт буде добудований... Золото зараз трохи зросло в ціні, але ажіотажного попиту немає. Ми імпортуємо золото з Швейцарії і торгуємо в Україні. Я б не сказав, що зараз національна ідея — вкладати в золото. Є люди, яким це подобається. Але ми бачимо, що багато хто зараз продає золото, тому що ціна виросла, і можна зафіксувати прибуток за рахунок того, що покупка була дешевшою.

Бізнесмени віддають перевагу вкладати в свій бізнес. Є певні позитивні очікування. Розуміння, які бізнес-моделі згорнулися через кризу, а які — з'явилися.

Що робити, якщо немає бізнесу? Вибирати надійні банки, щоб спати спокійно.

Якщо хочете інвестувати з більш високим доходом і готові до великих ризиків, то подивіться на цінні папери. Поки цей ринок ще не розвинений, але думаю, що його чекає хороше зростання в 2018 році саме завдяки приватним інвесторам.

Ольга Гордієнко

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X